Kategorie bloga
Tagi z bloga
Jak dobrać odpowiednią barwę światła LED?

Jak dobrać odpowiednią barwę światła LED?

Za czasów żarówek tradycyjnych, nie mieliśmy wyboru, jeśli chodzi o barwę światła. Żarówki ledowe pozwalają w końcu dopasować barwę światła do typu pomieszczenia, czynności jakie w nich wykonujemy oraz do naszych indywidualnych preferencji. Technologia LED umożliwia wybór od barwy ciepłej przez neutralną po zimną oraz barwy dostępne pomiędzy nimi.

Temperatury barwowe wskazują na kolory, które emitują źródła światła. Jednostka temperatury barwowej zwana Kelvinem określa barwę światła, czyli odcień bieli. By ułatwić sobie dobranie odpowiedniej barwy, warto wyobrazić sobie skalę od 1000K (czerwień) do 10.000K (błękit). Na przykład temperatura barwowa na poziomie 3000K jest odpowiednikiem barwy ciepłej białej, a im wyższa skala, tym barwa światła będzie miała chłodniejsze tony, aż do odcienia niebieskiego.

Jaką barwę światła LED wybrać?

Tak naprawdę dużo zależy od naszych osobistych preferencji. Jeśli dobrze czujemy się otoczeni ciepłą aurą światła niczym z tradycyjnej żarówki, wybierzmy barwę światła ciepłą białą (2700 - 3500 K). Barwa ciepła biała dobrze sprawuje się w salonie czy sypialni, posiadając właściwości odprężające. Dzięki takiemu oświetleniu sprawimy także, że pokój wyda się przytulniejszy. Nie dziwi więc fakt, że właśnie oświetlenie LED o barwie ciepłej białej wybierane jest najczęściej.

Natomiast w nowoczesnych, surowych, modernistycznych przestrzeniach doskonale sprawdza się barwa neutralna- pośrednia (4000 - 5000 K) do zimnej (powyżej 6000 K)- wpadającej w odcień niebieskiego, co jest charakterystyczne dla typowego oświetlenia LED. Takie światło idealnie potrafi wydobyć detale wnętrza. Neutralne światło pobudza ponadto do działania, idealnie nadając się na przykład do oświetlania biur i przestrzeni roboczych. Jest także neutralne dla oczu, nie przemęczając naszego wzroku nawet podczas długotrwałej pracy.

 

 

Barwa światła w pomieszczeniach

Przy projektowaniu oświetlenia, warto kierować się poniższymi wytycznymi:

Barwa ciepła (2700 - 3500 K) – salony, sypialnie, hole, korytarze

Barwa neutralna (4000 - 5000 K)  - kuchnie, łazienki, pomieszczenia biurowe oraz przestrzenie do pracy, sklepy, galerie handlowe

Barwa zimna (powyżej 6000 K) – przestrzenie magazynowe, hale produkcyjne, centra handlowe, nowoczesne wnętrza mieszkalne, przestrzenie publiczne

Nie trzeba jednak sztywno trzymać się powyższych reguł dotyczących barwy światła w poszczególnych pomieszczeniach. Dużo zależy także od naszych indywidualnych preferencji i rozmieszczenia punktów świetlnych w danej przestrzeni. Ponadto mamy możliwość mieszania światła LED o różnej barwie w jednym pomieszczeniu, dzieląc je na przykład na strefy pracy i wypoczynku. Jest to szczególnie znaczące, gdy planujemy oświetlenie przestrzeni otwartych (np. w lofcie). Inny przykład to oświetlenie samej kuchni: nad stołem wykorzystać możemy barwę neutralną lub ciepłą (co sprawi, że jedzenie będzie wyglądać apetyczniej niż przy zastosowaniu zimnej barwy), natomiast oświetlenie podszafkowe czy ozdobne w witrynach może być barwy zimnej. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl