Przewodnik po bateriach
Przewodnik po bateriach

Coraz więcej produktów zasilanych jest bateriami. Z tego powodu, niezwykle ważne jest zrozumienie różnic pomiędzy poszczególnymi typami baterii. W tym wpisie postaramy się przedstawić przegląd dostępnych baterii oraz odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.

Typy baterii

Zazwyczaj baterie dzielą się na dwie kategorie: baterie pierwotne i wtórne.

Bateria pierwotna to bateria jednorazowego użytku, która nie może być ponownie naładowana po rozładowaniu. Przykłady typowych baterii pierwotnych to baterie alkaliczne i bateryjki guzikowe.

Z kolei bateria wtórna, czyli akumulator, może być ładowana po każdym użyciu i ponownie wykorzystana. Popularne baterie wtórne to NiMH (niklowo-metalowo-wodorkowe) i Li-Ion (litowo-jonowe). NiMH to najbardziej popularny wybór ładowalnych, cylindrycznych baterii. To również ekologiczny wybór, wolny od kadmu, oferujący wyższą pojemność niż baterie jednorazowego użytku. Baterie NiMH mają napięcie wyjściowe 1,2V i prawie zawsze mogą zastąpić normalne baterie alkaliczne o napięciu 1,5V. Baterie Li-ion mają wysoką gęstość energii i napięcie 3,2V lub 3,7V. Nie mogą one zastąpić baterii o innym napięciu, nawet jeśli są tego samego rozmiaru.

Warto pamiętać, że jeśli twój produkt wymaga baterii wtórnej, nie może ona być zastąpiona baterią pierwotną. Na przykład produkt zasilany energią słoneczną wymaga akumulatora, podczas gdy LED do użytku wewnętrznego może korzystać z obu typów.

Odpowiednie napięcie dla właściwej funkcjonalności

Różnica potencjałów elektrycznych (napięcie) jest mierzona w voltach (V). Różne typy baterii dostarczają różne napięcia.

• Bateria alkaliczna dostarcza 1,5V
• Ładowalna bateria NiMH dostarcza 1,2V
• Ładowalna bateria Li-ion dostarcza zwykle między 3,2V a 3,7V.

Napięcie baterii jest najważniejszą wartością, którą musisz znać, aby upewnić się, że Twoje urządzenie będzie działać prawidłowo. Jeśli przypadkiem umieścisz baterię o wyższym napięciu niż przeznaczone dla danego produktu, istnieje ryzyko jego uszkodzenia, a nawet stworzenia zagrożenia. Z drugiej strony, jeśli umieścisz baterię o niższym napięciu, może istnieć ryzyko, że produkt nie będzie działał tak, jak powinien. W większości przypadków jednak, bez problemu można zastąpić baterię 1,5V baterią 1,2V.

Większość baterii jest oznaczona napięciem nominalnym. Napięcie nominalne odnosi się do w pełni naładowanej baterii bez obciążenia.

Pojemność baterii

Pojemność baterii odnosi się do przechowywanej w niej energii i często mierzona jest w Ah (amperogodzina) lub mAh (miliamperogodzina). Amper to jednostka miary prądu elektrycznego, co oznacza, że pojemność baterii to maksymalna ilość mocy, którą bateria może dostarczyć przez 1 godzinę.

Na przykład, akumulator o pojemności 2000mAh może teoretycznie dostarczać 2000mA przez jedną godzinę, 200mA przez 10 godzin lub 20mA przez 100 godzin.

Baterie alkaliczne

Baterie alkaliczne to najpopularniejsze obecnie baterie jednorazowego użytku, które są całkowicie wolne od metali szkodliwych dla środowiska. Wszystkie dostępne w sklepie amled.pl baterie alkaliczne mają wysoką pojemność, tzw. długą żywotność.

Bateryjki guzikowe

Bateryjka guzikowa to bateria jednorazowego użytku, która przypomina guzik i występuje w wielu różnych rozmiarach. Dla baterii litowych, rozmiar jest podany w nazwie baterii, na przykład CR2032 - 20mm średnicy i 3,2mm grubości.

Baterie ładowalne

Baterie ładowalne, czyli baterie wtórne, są używane w naszych produktach solarnych, gdzie mogą być ładowane przez słońce. W zwykłym oświetleniu domowym mogą zastąpić baterie jednorazowe 1,5V. Akumulator można również ładować w ładowarce przeznaczonej dla określonego napięcia i typu baterii.

Porady i wskazówki dotyczące użytkowania baterii

• Przechowuj baterie w ich oryginalnym opakowaniu do momentu użycia. 
• Nie mieszaj nowych i starych baterii, ani baterii różnych marek w tym samym produkcie.
• Pojemność baterii alkalicznej zależy od prądu obciążenia - będzie wyższa przy niskim obciążeniu w porównaniu do wysokiego. Dla innych typów baterii efekt prądu obciążenia nie jest aż tak duży.
• Pamiętaj, aby zawsze umieścić bieguny + i - we właściwym kierunku, aby nie spowodować zwarcia.
• Jeśli musisz wymienić akumulator, ale nie możesz znaleźć takiego samego mAh, możesz użyć njbardziej zbliżonego akumulatora z naszej oferty.
• Akumulatory samoczynnie się rozładowują, ale łatwo można je naładować ponownie.

Często zadawane pytania

Czy temperatura może wpływać na baterie? Tak, ekstremalne upały lub zimno obniżają wydajność baterii.
Jak mogę sprawić, by moje baterie dłużej działały? Usuń baterie z urządzeń, które przez jakiś czas nie będą używane. Przechowuj je w suchym, wentylowanym miejscu w temperaturze pokojowej, z dala od światła słonecznego.
Co oznacza żywotność i cykl baterii? Żywotność baterii opisuje ilość pełnych ładowań, jakie bateria może obsłużyć, zanim jej pojemność spadnie poniżej określonego poziomu jej pierwotnej pojemności. Zwykle mówimy o tym jako o cyklach.
Jak wybrać odpowiednią ładowarkę do moich akumulatorów? Zwróć uwagę na typ baterii, do którego zamierzasz kupić ładowarkę, najczęściej jest to 1,2V NiMH. Istnieją też uniwersalne ładowarki, które mogą obsługiwać wszystkie typy baterii i większość ich rozmiarów.
Gdzie powinienem wyrzucić zużytą baterię? Baterie muszą być recyklingowane w wyznaczonych do tego miejscach i punktach recyklingu.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 22 375 96 72
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium