Kategorie bloga
Tagi z bloga
Projektory- sposoby wykorzystania mappingu 3D

Mapping 3D staje się coraz popularniejszy. Określany jest też terminami "architectural mapping", "camera mapping" oraz "camera projection". Polega on na nałożeniu obrazu z projektora na powierzchnię. Mapping 3D i jego rosnąca popularność to w znacznej mierze zasługa dynamicznego rozwoju technik cyfrowych, które pozwalają na zaprojektowanie obrazów oraz ich późniejsze "mapowanie".

Nasze nowoczesne projektory włoskiej marki Proietta pozwalają dziś nie tylko rzucić na płaską powierzchnię płaski obraz, ale też umieścić obraz trójwymiarowy na wielopłaszczyznowej powierzchni. Do tego celu używane są często fasady budynków, ale mogą to być też inne konstrukcje i bryły, jak choćby samochody. Nałożenie obrazu odbywa się w taki sposób, aby całości nadać właśnie efekt głębi, czyli trójwymiarowości. Dobrze wykonany mapping 3D może zmienić oblicze dowolnego miejsca.

 

Mapping 3D atrakcyjną formą reklamy

Usługę te można wykorzystać do wielu celów. Budynek, na który rzucany jest obraz, może być sam sobie obiektem zmiany wizualnej, a może stanowić jedynie tło dla obrazu czy animacji. To pierwsze przeznaczenie pozwala na wizualne uatrakcyjnienie samego budynku. Stosuje się go jako element przyciągający turystów czy klientów. Przy użyciu projektora Proietta, na ścianie budynku prezentowane są efekty trójwymiarowe tworzące animację, która ożywia budynek, nadaje mu głębi i atrakcyjności.

Dzięki takiej technice można nadać budynkowi aury tajemniczości i zwiększyć jego atrakcyjność po zapadnięciu zmroku. To także często stosowana metoda do prezentacji nowo powstałych budowli i obiektów. Mapping 3D stosuje się też jako tło dla imprez plenerowych, na przykład koncertów czy innych artystycznych występów, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi wizualnie. Tło jest wówczas uzupełnieniem i nawiązuje do treści danego wydarzenia.

Mapping 3D na stałe i tymczasowo

Trójwymiarowego mappingu można użyć przez dowolny czas. Może on służyć jako stała iluminacja danego miejsca będąca alternatywą dla standardowego oświetlenia. Z drugiej strony to usługa, którą można stosować okazyjnie, np. jako formę marketingu. Nietypowa forma powoduje, że jest to coraz bardziej popularna usługa. Reklamę można umieścić na nietypowym tle lub niezwykłej scenerii. Duże gabaryty rzucanego obrazu powodują, że mapping 3D staje się widowiskiem, które może obejrzeć jednocześnie wiele osób, i które nie sposób przegapić. W wielu miejscach organizuje się specjalne pokazy i szykowana jest widownia. Liczne są przypadki, że mapping trójwymiarowy jest sam w sobie sztuką i stanowi rodzaj happeningu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl