Projektory gobo i ich rodzaje

Projektory gobo stają się coraz popularniejszym sposobem na prezentację logotypów i komunikatów firm, instytucji i organizacji. Możliwości technologiczne znacznie ułatwiły produkcję oraz użytkowanie takich urządzeń. Są one bardziej wydajne, mniejsze gabarytowo oraz pobierają znacznie mniej energii elektrycznej, gdyż są oparte na diodach LED.

Nowoczesny i dyskretny projektor logo spełnia jednak swoją funkcję tylko wtedy, gdy będzie wyświetlał wysokiej jakości wizerunek. A to jest zależne nie tylko od jakości projektora, ale też od jakości samego wkładu do projektora, na którym znajdować się będzie logo. Taki wkład w żargonie branżowym nazywa się gobo. To na nim umieszczony jest wzór, który pojawi się potem na ścianie, suficie, elewacji czy innym miejscu.


Sprawdź tutaj projektory dostępne w naszej ofercie!

 

Gobo - wkład do projektora logo

Samo gobo może być wykonane na kilka sposobów, począwszy od bardzo prostego wyświetlającego logo w jednym kolorze, a skończywszy na wielokolorowych. Jest to okrągły z reguły wkład nieco przypominający slajd, otoczony obręczą ułatwiającą montaż w projektorze. Gobo może być różnej wielkości i być wykonane z różnych materiałów - metalu, szkła lub tworzywa sztucznego. Każde z nich ma swoje zalety i wady, a poszczególne typy różnią się funkcjonalnością, możliwościami oraz ceną. Gobo wykonuje się oczywiście na zamówienie, choć klienci często kupują gobo wyświetlające jakieś uniwersalne znaki czy wzory, a nie logo. Projekty indywidualne wyceniane są również indywidualnie, a cena zależy od materiału gobo oraz złożoności wizerunku, jaki ma być na nim umieszczony.

Metalowe gobo

Gobo metalowe to po prostu metalowa płytka z wyciętym wzorem. Metal jako materiał to efekt tego, że dawniej projektory wykorzystywały źródła światła wytwarzające wysokie temperatury, więc było ono na nie odporne. Dziś wykorzystuje się w tym celu głównie diody LED, ale metalowe gobo są wciąż w użytku. Ich wadą jest to, że wyświetlają one wizerunek w jednym kolorze, choć ten można zmieniać w projektorze. Zaletą jest niski koszt oraz trwałość.

Gobo szklane

Gobo wykonane ze szkła jest również trwałe, ale oferuje więcej możliwości wizualnych. Przede wszystkim można zastosować wiele kolorów, choć gobo wykonane na szkle również może być jednokolorowe. Istnieje wiele technik wykonywania gobo na szkle, a od nich zależy cena. Zastosowana technologia wpływa na parametry, czyli dokładność odwzorowania kształtów oraz kolorów. Najbardziej zaawansowane jest gobo dichroiczne nakładane wielowarstwowo, jakich używa się do profesjonalnych zastosowań.

Gobo z tworzywa sztucznego i drukowane

Gobo wykonane z tworzywa sztucznego jest najmniej trwałe i praktyczne, choć podobne we właściwościach do szklanego, dlatego stosuje się je najrzadziej. Podobne właściwości do gobo ma wizerunek wydrukowany na folii, ale stosuje się go raczej w wyjątkowych przypadkach, gdyż jego trwałość jest bardzo mała.

Nowością w naszej ofercie są proektory iluminacji marki DERKSEN, wykorzystujące szklane gobo, nadające się do projekcji zewnętrznych i wewnętrznych, mogące być także zabudowywane w suficie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl