Praktyczne zasady rozmieszczenia źródeł światła w mieszkaniu
Praktyczne zasady rozmieszczenia źródeł światła w mieszkaniu

Wbrew pozorom, oświetlenie mieszkania nie jest zadaniem banalnym. Łatwo popełnić błędy, a efektem tego będzie z jednej strony obniżenie walorów estetycznych wnętrz, a z drugiej, co bardziej istotne, negatywny wpływ na samopoczucie mieszkańców.

Oświetlenie ma niebagatelny wpływ na to jak wygląda i jak jest postrzegana oświetlana przestrzeń. Dobrze dobrane światło podkreśli walory wnętrza i dodatkowo zbuduje nastrój, a nieodpowiednie zniweczy trud włożony w aranżację. Co ważniejsze, złe oświetlenie negatywnie wpłynie na to, jak czują się mieszkańcy, jak im się pracuje czy wypoczywa.

Lepsze jest oświetlenie wieloźródłowe

Przyzwyczajeniem z nie tak dawnych czasów jest oświetlanie całego wnętrza jednym źródłem światła, najczęściej żyrandolem umieszczonym na środku sufitu. Jest to nie najlepsze rozwiązanie, ponieważ jedno centralne światło ujmuje charakteru pomieszczeniu. System oświetlenia wzbogacony o lampy stołowe, lampy podłogowe, listwy LED, lampki nocne, lampy do czytania czy kinkiety ścienne zbudują nastrój i podkreślą charakter wnętrza.

W pomieszczeniach, gdzie się odpoczywa, zaleca się umieszczenie takich źródeł światła, które zbudują nastrój. Lampiony, cotton balls, lampy pionowe o efektownych abażurach, a nawet świece sprawią, że czas spędzony w tak oświetlonym pomieszczeniu będzie sprzyjał relaksowi i wypoczynkowi.

Barwa i natężenie światła

Barwa światła i jego natężenie wpływają na charakter wnętrza oraz na samopoczucie mieszkańców. Zbyt mocne światło będzie męczyć oczy i niweczyć przytulną atmosferę. Podobnie stanie się, gdy nieodpowiednia będzie barwa światła. Do miejsc wyciszenia i relaksu najlepsze są żarówki o barwie ciepłej, które pozwalają odpocząć oczom i budują nastrój.

Jeśli chodzi o moc światła, to punkty centralne nie powinny mieć zbyt dużej mocy, gdyż zdominują oświetlenie dodatkowe. Do nich najlepsze będą żarówki o mocy do 60W i ich odpowiedniki. Z kolei oświetlenie dodatkowe to maksymalnie 40W na jeden punkt. Wyjątkiem może być lampka służąca do czytania, gdzie lepsze będzie 60W.

Kwestie techniczne i praktyczne

Współczesne oświetlenie jest niezwykle zróżnicowane i zaawansowane technicznie. Warto je zatem dobrze rozplanować i nie zapomnieć o rzadziej branych pod uwagę elementach. Gdy ma się dużą szafę lub garderobę, warto zadbać o oświetlenie ich wnętrz, w tym także półek. Mało osób zdaje sobie sprawę, że wyłączniki warto zamontować nie tylko przy drzwiach, a ich optymalną wysokością montażu nie jest wcale wysokość ramion. Zdecydowanie bardziej praktycznie będzie, gdy znajdą się one na wysokości pasa. Będzie to też ukłon w stronę młodszych domowników. Z kolei w przypadku modnych obecnie listew LED i halogenów punktowych warto stosować je z umiarem i tylko tam, gdzie naprawdę pasują. Halogeny punktowe nie powinny być zbyt zagęszczone, a listy led najlepiej zamontować jedynie tam, gdzie okażą się praktyczne lub podkreślą walory architektoniczne wnętrz.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 22 375 96 72
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium