
W sklepach jest coraz większy wybór żarówek i innego oświetlenia opartego na diodach LED. W wielu sklepach już nawet trudno znaleźć tradycyjne żarówki, a i wybór świetlówek kompaktowych jest coraz mniejszy. Obexnie jesteśmy już "skazani" na energooszczędne oświetlenie ledowe.
W takiej sytuacji warto wiedzieć, jaki rodzaj wybrać, aby żarówka spełniła swoją funkcję. Z żarówkami LED jest bowiem inaczej niż z tradycyjnymi. Ich parametrem nie jest moc wyrażona w watach. Ponadto, wśród oświetlenia ledowego jest większe zróżnicowanie pod względem takich parametrów jak choćby natężenie światła czy jego barwa. Niektórzy producenci podają informacje porównawcze, ale nie jest to regułą. Warto zatem wiedzieć, co w przypadku "ledów" jest najważniejsze.
Wat a lumen - w czym tkwi różnica?
W przypadku żarówek, świetlówek czy taśm LED parametrem decydującym o jasności są lumeny. Lumen to ilość światła, jaką emituje dane źródło. Wielkości liczbowe są tu inne niż ma to miejsce w przypadku watów, czyli wartości wyrażające moc. Część producentów podaje również wydajność świetlną, czyli liczbę lumenów, jakie uzyskuje się z jednego wata mocy danego źródła światła. Jest to jednak parametr używany głównie w zastosowaniach profesjonalnych. Innym parametrem jest lux. Podczas gdy lumen to ilość światła emitowanego we wszystkich kierunkach, w jakich świeci dane źródło światło, to lux wyraża ilość światła, jaka pada na daną powierzchnię.
Diody LED i ich odwzorowanie barw
Żarówki wolframowe z reguły dawały światło o jednakowej barwie, a można to było zmienić np. poprzez pomalowanie bańki. W przypadku diod LED jest już całkiem inaczej. Dostępne są diody o różnej temperaturze barw, a co za tym idzie, mają inny współczynnik oddawania barw. Parametr ten wyrażany skrótem CRI mówi nam, jak wiernie dane źródło światła oddaje barwę. Im jest wyższy, tym lepiej, a maksymalna wartość to 100.
Rozsył światła to kolejny parametr, na jaki należy zwrócić uwagę, szczególnie przy zakupie opraw. Wyrażany jest on za pomocą wykresu światłości oprawy, a oblicza się po dokonaniu pomiarów światłości w różnych kierunkach.
Rodzaje diod LED używanych w oświetleniu
Jeszcze innym istotnym parametrem są same rodzaje diod LED używanych do produkcji oświetlenia. Do najpopularniejszych należą diody SMD, ale wśród nich jest wiele rodzajów: 3528, 5630, 5050, 2835. Do wydajnych diod należą tzw. diody power LED, które przy niewielkich rozmiarach dają 1 W i więcej na jedną diodę. Ich wadą jest jednak wysoka temperatura działania. Z kolei diody COB, czyli "chip on board", to duże diody zbudowane z wielu małych diod.
Decydując się na zakup oświetlenia LED, warto zapoznać się z parametrami jego pracy. Szczególnie ważne jest to przy dużych inwestycjach, gdzie chybiony zakup może wiązać się ze stratą sporych pieniędzy. W AMLED.PL zawsze pomagamy we właściwym wyborze oświetlenia.