Modne pozytywki jako idealny prezent świąteczny

Pozytywka wielu osobom kojarzyć się będzie albo z anachronicznym przedmiotem, jakie były popularne w dawnych czasach, gdy nie było tak nowoczesnej techniki, albo z niskiej jakości produktami w postaci zabawek czy grających kartek z melodyjką. Pozytywki jednak znów stają się modne i coraz więcej na rynku jest produktów wysokiej jakości.

Pozytywki mają za zadanie wzbudzać nostalgię i tęsknotę za czasami minionymi. To właśnie święta Bożego Narodzenia są czasem, kiedy wspomina się wcześniejsze lata. Dlatego wśród dostępnych obecnie pozytywek tak wiele jest modeli w stylu świątecznym. Takie urządzenie świetnie nada się na to, aby włączyć je podczas wigilii czy w bożonarodzeniowy wieczór. Na amled.pl również są one dostępne, stanowiąc idealny pomysł na prezent. 

Historia pozytywek

Najprawdopodobniej o pierwszych urządzeniach, które można określić mianem pozytywek, po prostu nie wiemy. Pewne jest natomiast to, że pierwszym udokumentowanym urządzeniem, które zostało uznane za pozytywkę, są organy napędzane energią wodną wykonane w IX wieku w Bagdadzie w dzisiejszym Iraku. W średniowieczu pozytywki zaczęły być wytwarzane w Europie. W oświeceniu zostały dalej rozwinięte, a to m.in. za sprawą wynalazcy o nazwisku Pierre Jacquet-Drozd, który skontrował muzykującą Mariannę i śpiewającego ptaszka.

Z biegiem czasu pozytywki unowocześniano aż zastosowano w nich element już bardzo zbliżony do używanego obecnie, czyli obrotowy wałek z wypustkami zaczepiającymi o zęby metalowego grzebienia. Następnym etapem była możliwość wymiany wałków, dzięki czemu można było wygrywać różne melodie, a także zastosowanie mechanizmu płytowego, co jeszcze bardziej ułatwiło korzystanie z nich i upowszechniło pozytywki.

Nowoczesne pozytywki

Pozytywki stały się popularne i używano ich nie tylko w domach, ale też w miejscach publicznych. Z czasem nowoczesne techniki odtwarzania dźwięku wyparły z rynku pozytywkę, ale nie do końca. Dziś jest to głównie dekoracja używana okazjonalnie. A święta Bożego Narodzenia są idealną okazją do tego, aby puścić melodię wzbudzającą pozytywne skojarzenia. Boże Narodzenie to też czas, kiedy w modzie są elementy retro, dlatego właśnie świąteczne pozytywki tak często są de facto kojarzącymi się ze świętami przedmiotami z wbudowanym muzycznym mechanizmem. Są wśród nich pozytywki śnieżne kule, pozytywki w postaci pudełek ze świątecznym motywem czy też różne inne przedmioty przedstawiające świąteczne scenerie lub opatrzone bożonarodzeniowymi motywami, często są ręcznie wykonane i bogato zdobiona z dodatkowym, ruchomym mechanizmem. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl