Kategorie bloga
Tagi z bloga
Jak wybrać lampę do jadalni?

Designerzy przekonują, że jadalnia to także świetne miejsce na to, aby wyeksponować w nim piękną lampę, która przyciągnie wzrok i będzie stanowić o uroku całego pomieszczenia. Szczególnie że jadalnie to coraz ważniejsze pomieszczenie w polskich domach. W wielu z nich to właśnie jadalnia jest centralnym pomieszczeniem, gdzie spędza się dużo czasu, a poza spożywaniem posiłku, rozmawia o ważnych dla rodziny sprawach.

Jaka lampa do jadalni?

Mała czy duża? Lampa pojedyncza czy żyrandol? Okrągła czy kwadratowa? Wybór lampy do jadalni to nie lada zadanie, ale duży wybór lamp na rynku z pewnością pozwoli na wybranie najlepszej.

Pierwszym kryterium wyboru to rodzaj. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby i w jadalni powiesić żyrandol z kilkoma punktami świetlnymi. Gdy oprawy nie posiadają kloszy, należy jedynie pamiętać, aby wisiał nieco wyżej, aby nie razić światłem.

Wielkość lampy do jadalni również jest ważna. Zbyt duża lampa przytłoczy pomieszczenie, a zbyt mała "zniknie" i nie da przy tym dość światła. Pod uwagę warto wziąć również wielkość blatu stołu. Małe lampy mogą wisieć już nawet 50 cm nad powierzchnią stołu, a większe w odległości ok. 1 metra.

 

Kształt i kolor lampy do jadalni

Często spotyka się sugestie, aby kształt lampy dobierać do kształtu stołu. Zapanuje wówczas harmonia pomiędzy tymi sprzętami. Ale nie musi to być regułą, można pokusić się o nieco awangardowe podejście i postawić na kontrast.

W przypadku koloru jest podobnie. Można dobrać lampę pod kolor ścian, mebli czy dodatków, a można postawić na kontrast z nimi. Tu wszystko zależy od preferencji kupującego. Asortyment pod tym względem jest na rynku ogromny.

Moc żarówki w lampie jadalnianej

Dobór mocy świetlnej jest w jadalni bardzo istotny. Z jednej strony jest to centralny punkt świetlny, a więc musi być odpowiedniej mocy, aby w całości i równomiernie oświetlić przestrzeń nad stołem i jego najbliższym sąsiedztwie. Z drugiej, światło nie może razić, dlatego popularne są klosze rozpraszające światło. Gdy żarówka jest odsłonięta, a klosz otwarty ku dołowi, warto wybrać żarówkę o mlecznej obudowie zmiękczającej światło. Polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie ściemniacza, którym można regulować moc światła w zależności od potrzeb.

Dobre światło w jadalni wpływa na atmosferę, wygląd potraw i zastawy oraz ich smak. Wybór odpowiedniej lampy na pewno sprawi, że przebywanie w tym pomieszczeniu będzie czasem spędzonym miło.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl