Jak oświetlić oczko wodne?
Jak oświetlić oczko wodne?

Oczka wodne to coraz częstszy widok na posesjach prywatnych oraz przy obiektach komercyjnych. Są one świetnym dodatkiem do zadbanych ogrodów czy trawników, nadając jeszcze bardziej naturalnego wyglądu takim miejscom. Wykonanie oczka wodnego nie jest trudne, a i w sklepach nie brak jest artykułów niezbędnych do tego, aby je samodzielnie zbudować. Przy projektowaniu oczka wodnego warto pomyśleć o jego oświetleniu.

Oświetlenie oczka wodnego nie jest obowiązkowe, ale jeszcze bardziej podkreśli jego walory wizualne i uatrakcyjni wygląd ogrodu czy działki po zmroku. Lampy zamontowane przy oczku lub pod wodą pozwolą także obserwować roślinność i ryby nocą. Zamontowanie oświetlenia w oczku polecane jest szczególnie osobom, które lubią spędzać wieczory w ogrodzie.

Jak dobrać oświetlenie oczka wodnego?

Aby oświetlenie oczka wodnego spełniło swoje zadanie, musi być wykonane zgodnie z kilkoma zasadami. Jest to bardzo ważne, gdyż instalacja ma kontakt z wodą, co mogłoby narazić użytkowników na porażenie prądem. Dlatego właśnie przy tego typu instalacjach stosuje się niskie napięcie, rzędu 12 V. Instalacja również musi być odpowiednio zabezpieczona przed przenikaniem wilgoci i przed uszkodzeniem. Należy ją wkopać odpowiednio głęboko, a skrzynkę rozdzielczą ukryć. Stosuje się często do tego elementy imitujące naturalne przedmioty, np. kamienie.

Rodzaje oświetlenia oczek wodnych

W sklepach oświetleniowych znaleźć można wiele rodzajów lamp do oczek wodnych. Zasadniczo dzieli je się na trzy rodzaje:

  • oświetlenie nadbrzeżne
  • oświetlenie podwodne
  • oświetlenie pływające

Oświetlenie nadbrzeżne zazwyczaj nie jest wodoszczelne, więc należy je zamontować w odpowiedniej odległości od wody. Ten typ lamp sprawdzi się jako oświetlenie punktowe, np. do podkreślenia walorów fontanny, roślin czy kamieni.

Dużo bardziej atrakcyjne wizualnie są lampy podwodne. To właśnie one pozwolą obserwować wnętrze zbiornika po zmroku. Mogą one emitować światło różnych kolorów. Często mają obudowę imitującą kamień, aby nie kontrastować z resztą wyposażenia zbiornika. Światło wydobywające się spod wody polecane jest tam, gdzie znajdują się kaskady wodne, wodospady czy fontanny. Lampy powierzchniowe z kolei mogą być zasilane bateriami solarnymi lub tradycyjnymi. Ona najbardziej efektownie wyglądają w oczkach, w których woda nie jest nieruchoma.

Wybór rodzaju oświetlenie oczka wodnego zależy od preferencji właściciela, choć czasem występują ograniczenia techniczne. Tam, gdzie nie można doprowadzić napięcia elektrycznego, stosuje się na przykład lampy solarne. Choć są praktyczne, to nie zawsze ich moc będzie na tyle duża, aby zapewnić odpowiedni efekt. Trzeba też pamiętać, że muszą być odpowiednio długo wystawione na działanie promieni świetlnych.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 22 375 96 72
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium