
Oświetlenie ogrodowe jest nie mniej istotne od oświetlenia wnętrza domu. Na zewnątrz światło daje poczucie bezpieczeństwa oraz pozwala bez szwanku poruszać się po otoczeniu domu po ciemku. Dlatego do projektu oświetlenia ogrodowego należy przyłożyć równie szczególną wagę jak do aranżacji domowego.
Jednakże oświetlenie ogrodowe różni się od domowego, a fakt, że jest montowane na wolnym powietrzu powoduje, że musi być wykonane z przystosowanych do tego lamp i innych elementów. Do zaprojektowania i rozmieszczenia poszczególnych punktów świetlnych warto zatrudnić specjalistę, np. od aranżacji ogrodów, a do wykonania elektryka lub innego fachowca.
Prawidłowe oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodowe należ rozplanować z rozmysłem i dopasować zarówno do otoczenia, jak i własnych potrzeb. Z jednej strony lampy ogrodowe mają oświetlić przestrzeń po zmroku i zapewnić swobodę w poruszaniu się czy przebywaniu w ogrodzie, a z drugiej jego rolą jest podkreślić walory estetyczne ogrodu. Trzeba pamiętać, że różne rodzaje strumieni świetlnych i lamp dają różne efekty. Od tego zależy, jak będzie się prezentował ogród w nocy.
Duży wybór oświetlenia ogrodowego na rynku powoduje, że nie ma problemu z dobraniem odpowiedniego. A kupując lampy do ogrodu, należy dobierać je pod kątem kilku kryteriów. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę ich funkcję. Lampa ogrodowa może oświetlać przestrzeń, ale jednocześnie podkreślać walory wizualne ogrodu. Dlatego przy wyborze trzeba wziąć pod uwagę i bryłę budynku, i charakter ogrodu. Tu warto pamiętać, że rośliny ogrodowe będą rosnąć i za kilka lat będą wyglądać zupełnie inaczej, niż tuż po posadzeniu.
Rodzaje lamp i źródeł światła
W sklepach znaleźć można wiele rodzajów lamp i reflektorów ogrodowych. W ogrodzie można umieścić lampy stojące, latarnie, lampy wpuszczane w grunt, reflektory, kinkiety, lampy wiszące, girlandy, lampy solarne, a także podświetlane elementy małej architektury i meble. Jeśli zaś chodzi o rodzaj światła, to dominują obecnie lampy LED, których zaletami są niewielkie rozmiary oraz bardzo niski pobór prądu. W oświetleniu ogrodowym można jeszcze spotkać halogeny oraz świetlówki kompaktowe, ale są one mniej wydajne.
Gdzie umieścić lampy?
Rozmieszczenie punktów świetlnych w ogrodzie jest kluczowe dla poczucia bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców, dlatego musi być rozplanowane z głową. Istotne są miejsca takie jak brama wjazdowa czy drzwi wejściowe do domu. Również ciągi komunikacyjne muszą być dobrze oświetlone. Szczególną uwagę należy zwrócić na dobre oświetlenie nierówności terenu i różnicy poziomów, czyli np. schody. Odpowiednie lampy pozwolą też oświetlić sam dom z zewnątrz i najbardziej atrakcyjne wizualnie elementy ogrodu.
Projektując oświetlenie ogrodowe, warto pamiętać, że można skorzystać z licznych dobrodziejstw techniki, które zautomatyzują działanie oświetlenia ogrodu, czyli włączniki zmierzchowe, czujniki ruchu czy nawet lampy solarne. Oświetlenie można też zaprogramować i sterować nim pilotem.