Ogród może być piękny nie tylko w ciągu dnia, ale także nocą, wystarczy wykorzystać odpowiednie oświetlenie takie jak węże świetlne LED, lampiony czy reflektory.
Oświetlenie ogrodu nie jest taką prostą sprawą, jak mogłoby się to wydawać. Trzeba dołożyć dużo starań i odpowiednio zaplanować rozmieszczenie oświetlenia oraz wybrać jego najodpowiedniejsze modele. Na początku warto zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Pamiętajmy, że z oświetleniem można przesadzić, wtedy zostaną zaburzone proporcje zielonych przestrzeni. W tym wypadku najważniejsza jest dobra koncepcja. Prace należy zacząć od oświetlenia ciągów komunikacyjnych oraz domu, można do tego wykorzystać słupki albo węże świetlne LED. Ścieżki powinny być oświetlone tak, aby można było bezpiecznie i łatwo poruszać się po zmroku. Bardzo ważne jest także zamontowanie lamp przed wejściem oraz na elewacji budynku.
Do oświetlania ogrodu najlepiej sprawdzi się oświetlenie punktowe LED, nie możemy zapominać także o oświetleniu podjazdu do garażu, schodów, bramy i furtki.
System oświetlenia 12V
Nie można zabraknąć także oświetlenia typowo dekoracyjnego, które będzie wydobywać z ciemności te elementy, którymi będziemy chcieli się pochwalić. Jeżeli posiadamy oczko wodne, warto je pokazać, może być oświetlane lampami ukrytymi w zieleni albo podwodnymi lub pływającymi reflektorami, sprawdzą się również węże świetlne LED. W zasadzie wszystko zależy od tego, jaki efekt będziemy chcieli osiągnąć. Można oświetlić także rośliny, robimy to światłem padającym od dołu, najpopularniejsze są małe reflektorki, które mocuje się do nawierzchni utwardzonej albo fundamentu. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętajmy, aby sprawdzić, czy cienie kwiatów nie są rzucone na ścianę domu.
Odpowiednio oświetlony ogród będzie zachwycał swym pięknem, dzięki temu będziemy mogli zaprosić przyjaciół na przyjęcie do ogrodu również po zmroku. Poza tym dużo łatwiej będzie nam trafić do domu, gdy wrócimy późną porą do domu. Warto podkreślać walory pięknie urządzonego ogrodu, pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ilością źródeł światła.