Kategorie bloga
Tagi z bloga
Jak dobrać barwę światła halogenów LED, aby była odpowiednia dla naszego wnętrza?

Coraz bardziej popularne halogeny LED mogą posłużyć nam już nie tylko do doświetlania małych powierzchni. Dzięki nowoczesnym matrycom i możliwości regulacji kątów rozsyłu światła, możemy oświetlenie typu LED dobrać w taki sposób, aby komfort z jego użytkowania był równie wysoki w przypadku zastosowania jako główne źródło światła w domu, a nawet w obiektach typu przemysłowego (naświetlacze LED). 

Przy zakupie tego typu oświetlenia, które stanowi i tak większy koszt w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, warto skupić się na jakości. Im wyższa jakość, tym często wyższa cena. Jednak nie jest to reguła. Warto zatem zapoznać się z kilkoma parametrami technicznymi, które umożliwią nam dobranie żarówek LED w taki sposób, żeby służyły nam odpowiednio do ich przeznaczenia.  

Kwestią niebagatelną i często podstawową przy wyborze jakiejkolwiek żarówki jest barwa wydzielanego przez nią światła. Jest to sprawa bardzo indywidualna, w zależności od tego, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać, tak jak i jakie światło daje nam największy komfort w danej charakterystyce otoczenia. Inna temperatura będzie odpowiednia dla jedynie podświetlenia, a inna do zapewnienia odpowiedniego natężenia dającego możliwość wielogodzinnej pracy i nie męczenia tym samym wzroku.  

Jaką barwę zatem dobrać? Możemy wybierać spośród kilku klas: 

- najbardziej żółtą barwą jest ta mająca wartość około 1900K - ten rodzaj światła przypomina kolorem płomień świecy; 

- wiele spośród żarówek LED jest barwy białej, ciepłej, które mieszczą się w przedziale 2700-3500K - idealne do powierzchni mieszkalnych, bardziej przytulne; 

- neutralna biała barwa to około 4000-4500K (do stosowania w biurach, sklepach, kuchni lub łazience); 

- do stosowania na większych powierzchniach, gdzie przyjdzie nam stosować halogeny LEDowe, odpowiednie będzie zimne, białe światło - 6000-7000K; 

- najwyższą wartość - 10000K przyjmuje światło najbardziej niebieskie, które swoją barwą odpowiada bezchmurnemu niebu. 

Jeśli zależy nam na na naturalnym oddawaniu barw, powinniśmy zwrócić uwagę również na czynnik CRI. Im wyższa jego wartość tym oświetlenie w pomieszczeniu będzie bardziej naturalne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl