Przeciętne mieszkanie trzypokojowe w budownictwie wielorodzinnym zazwyczaj urządzone jest według zasady: pokój dzienny, sypialnia i pokój dziecięcy (ewentualnie gabinet w przypadku par bezdzietnych). Wśród wielu czynników, jakie mają wpływ na komfort mieszkania w nim, na pewno jest odpowiednie oświetlenie.
Sposób oświetlenia zależy rzecz jasna od wielu czynników, w tym przede wszystkim od preferencji użytkowników. To oni decydują, jaką atmosferę chcą uzyskać. Przy sporządzaniu planu rozmieszczenia punktów świetlnych, warto umieścić ich nieco więcej. Mogą się okazać wręcz niezbędne w pewnych sytuacjach, a gdy będą niepotrzebne, można ich po prostu nie włączać.
Jak oświetlić salon?
Salon to zazwyczaj najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie każdego mieszkania, a więc warto poświęcić nieco więcej czasu na zaprojektowanie w nim oświetlenia. Najlepszym rozwiązaniem w większości przypadków jest zainstalowanie jednego głównego żyrandola sufitowego i kilku, dwóch lub trzech, punktów dodatkowych. Mogą nimi być lampy stołowe, lampy stojące (np. do czytania), a gdy w salonie znajduje się miejsce do jedzenia, warto również oświetlić stół czy barek.
Oświetlenie w kuchni
Jako że kuchnie w mieszkaniach w blokach zazwyczaj nie są imponującej wielkości, wystarcza w nich z reguły jedno główne źródło światła. Powszechne już obecnie listwy LED pozwalają, aby w prosty i tani sposób doświetlić również blaty robocze oświetleniem podszafkowym. Im ktoś więcej czasu spędza w kuchni, tym bardziej należy pomyśleć o źródłach dodatkowych.
Jakie światło w sypialni?
W sypialni warto dodać kilka punktów świetlnych do głównego źródła. Mogą to być lampki nocne na szafkach, kinkiety na ścianach nad łóżkiem lub lampki wiszące w pobliżu łóżka. Gdy w sypialni jest toaletka, przy niej również warto zainstalować dodatkowe oświetlenie.
Oświetlenie pokoju dla dzieci
W pokoju dla najmłodszych domowników również powinno być kilka źródeł światła. Na ścianach warto zamontować nieduże kinkiety lub lampki boczne. Obecnie sklepy oferują wiele rodzajów oświetlenia emitujących wielokolorowe kolorowe światło. Jednych można użyć dla uatrakcyjnienia pokoju do zabaw, a innych do usypiania dzieci.
Światło w domowym gabinecie
W tym pomieszczeniu najważniejsze jest oświetlenie miejsc pracy. Konieczna więc będzie lampka biurkowa oraz lampa oświetlająca stanowisko do czytania. Warto postawić na systemy, które dają dużą możliwość regulacji kierunku czy kąta padania światła, a także jego nasilenia.
Rozświetlona łazienka
Łazienki blokowe w większości przypadków pozbawione są okien, dlatego należy w nich zapewnić dużą moc oświetlenia. Najlepiej zrobić to przez połączenie kilku, dwóch lub trzech, typów opraw. W łazienkach najlepiej sprawdzają się sufitowe plafony, ścienne kinkiety, punkty halogenowe i listwy LED. Tymi ostatnimi warto oświetlić okolice lustra.