Atrakcyjne i efektywne oświetlenie ogrodu
Atrakcyjne i efektywne oświetlenie ogrodu

Oświetlenie to niezbędny element wyposażenia przestrzeni przydomowej, niezależnie od tego, czy jest to duży ogród, czy mały placyk. Minimalna ilość światła jest niezbędna ze względów bezpieczeństwa. Gdy jednak ogród jest duży i dużo jest w nim zieleni czy elementów małej architektury, warto zadbać również o dodatkowe lampy, które podkreślą jego walory.

Oferta oświetlenia ogrodowego w amled.pl jest bardzo duża. Różne są bowiem przydomowe ogrody i różne są także upodobania klientów. Asortyment pozwala na to, aby efektownie i efektywnie oświetlić każdy fragment ogrodu czy innej przestrzeni na zewnątrz domu, czy też innego budynku. Oświetlenie ogrodu, jeśli ma przynieść zamierzony efekt, musi być jednak odpowiednio zaplanowane, a potem wykonane zgodnie z zasadami. Odpowiednie muszą być też lampy i inne elementy instalacji, a to oczywiście z tego powodu, że są one narażone na kontakt z wodą oraz zabrudzeniami.

Bezpieczne oświetlenie ogrodu

Aby być bezpiecznymi w użytkowaniu, instalacja oraz lampy ogrodowe muszą być odporne na działanie warunków atmosferycznych, w tym zwłaszcza opadów atmosferycznych. W przeciwnym razie ulegną uszkodzeniu i mogą stanowić zagrożenie bezpieczeństwa. Podstawa to posiadanie przez sprzęt certyfikatów bezpieczeństwa wymaganych prawem europejskim. Ponadto istotny jest stopień ochrony IP, czyli odporność na wodę i ciała stałe. Im bardziej dana lampa jest narażona na ich działanie, tym liczba IP musi być wyższa.

Rodzaje lamp ogrodowych

Pod tym względem klienci mają wręcz nieograniczony wybór. Do wyboru jest mnóstwo rodzajów oświetlenia ogrodowego. W dużych ogrodach można zamontować duże lampy stojące, które oświetlą sporą przestrzeń. Mniejsze słupki nadają się do oświetlenia ciągów komunikacyjnych, dojazdów dla aut oraz chodników i ścieżek.

Coraz popularniejsze są nawierzchniowe oprawy wpuszczane w grunt czy inny materiał, jakim wyłożony jest teren. Takie oświetlenie może służyć do wyznaczenia ciągów komunikacyjnych lub do podkreślenia konkretnych elementów ogrodu jak np. ściany, elementy małej architektury czy roślinność. Są one bardzo efektowne i niemal niewidoczne na pierwszy rzut oka, ale należy pamiętać, że muszą to być dobrej jakości produkty, ponieważ będą narażone na nacisk.

Uzupełnieniem oświetlenia w ogrodzie są reflektory punktowe, które posłużą do oświetlenia konkretnych miejsc. Warto poszukać nowoczesnych modeli, które dają nie tylko możliwość skierowania wiązki światła w konkretne miejsce, ale również pozwolą na regulację jej szerokości.

Odpowiednio oświetlony ogród da nie tylko poczucie bezpieczeństwa po zmroku i ułatwi poruszanie się po ogrodzie po jego zapadnięciu, ale też podkreśli walory wizualne ogrodu. Światło w ogrodzie pozwoli też cieszyć się jego pięknem, gdy spędza się w nim czas w ciepłe letnie wieczory.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 22 375 96 72
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium