Kategorie blog
Okazje cenowe
Zestaw 2 lamp ogrodowych Led solarnych TURIN 479-04
Zestaw 2 lamp ogrodowych Led solarnych TURIN 479-04

49,90 zł

Cena regularna: 69,90 zł

szt.
Zestaw 4x świeca Led PAULINA biała 15,5cm wąskie
Zestaw 4x świeca Led PAULINA biała 15,5cm wąskie

26,53 zł

Cena regularna: 37,90 zł

szt.
Girlanda ogrodowa 20 lampek led Filament IP44
Girlanda ogrodowa 20 lampek led Filament IP44

99,90 zł

Cena regularna: 124,90 zł

szt.
Girlanda ogrodowa 20 lampek LED Filament IP44
Girlanda ogrodowa 20 lampek LED Filament IP44

106,88 zł

Cena regularna: 135,90 zł

szt.
Sterowanie napędami rolet okiennych - sterowniki firmy ZAMEL
Sterowanie napędami rolet okiennych - sterowniki firmy ZAMEL

Rolety okienne stają się obecnie standardem w przypadku budownictwa jednorodzinnego. Zapewniają komfort domowników, poprawiają parametry energetyczne budynku oraz podnoszą bezpieczeństwo stanowiąc skuteczną barierę antywłamaniową. Praktyczne wykorzystanie systemu rolet okiennych zważając na wygodę użytkowników domu wymaga zainstalowania  optymalnego pod kątem funkcjonalności systemu sterowania. W naszym sklepie proponujemy Państwu kilka rozwiązań takich systemów zróżnicowanych pod kątem sposobu prowadzenia instalacji, oferowanych funkcji, możliwości sterowania oraz budżetu, którym dysponujemy.

Stosowane pojęcia:

- sterownik rolet - urządzenie, które jest odpowiedzialne za odpowiednie wysterowanie (ruch) silnika rolety. Sterownik poza typową funkcjonalnością jak ruch silnika w układzie góra-dół i funkcja zatrzymania rolety na określonej wysokości realizuje także inne funkcje zależne od zastosowanego sterownika. Sterownik montuje się w puszcze bezpośrednio przy napędzie (wersja dopuszkowa) lub w rozdzielnicy (wersja modułowa)

- sterowanie lokalne - rozumiane jest jako sterowanie odnoszące się do pojedynczej rolety lub rolet w danym pomieszczeniu. Ten sposób sterowania pozwala na podnoszenie i opuszczanie rolety z możliwością zatrzymania jej na określonej wysokości. Sterowanie zazwyczaj realizuje się z poziomu przełącznika roletowego zainstalowanego w pomieszczeniu, w którym znajduje się sterowana roleta (rolety).   

- sterowanie centralne - pojęcie odnosi się do kilku rolet tworzących tzw. grupę lub do wszystkich rolet zainstalowanych w domu. W przypadku sterowania centralnego możliwe jest całkowite otwarcie lub całkowite zamknięcie rolet niezależnie od tego w jakim znajdują się stanie. Sterowanie centralne zwykle prowadzi się z jednego lub dwóch miejsc z domu. Linie sterowania centralnego łączy się często z systemem alarmowym.

- ustawienia komfortowe - programowane, pozwalają na ustawienie rolety w jednym z dwóch położeń. W przypadku sterowników firmy Zamel można zaprogramować dwa ustawienia komfortowe tzw. komfort górny i dolny. W praktyce komfort to zaprogramowany czas ruchu rolety od danego położenia. Jeżeli roleta jest całkowicie otwarta i wywołamy komfort górny to roleta automatycznie opuści się do położenia wyznaczonego przez czas komfortu górnego. Analogicznie jest w przypadku komfortu dolnego wywoływanego gdy roleta jest zamknięta. Ustawienia komfortowe wywołuje się tylko z przycisków służących do sterowania lokalnego ( dłuższe przytrzymanie > 3s )

1. System przewodowy

System sterowania oparty jest o sterowniki rolet SRP-01 firmy Zamel oraz przełączniki roletowe do sterowania lokalnego i centralnego. Przełączniki roletowe muszą być monostabilne (chwilowe). W przypadku silnika stosuje się zasadę jeden sterownik do jednego silnika. Należy stosować silniki 230 VAC  z wyłącznikami krańcowymi o mocy do 150 W. W tym sytemie sterowanie oparte jest o infrastrukturę przewodową. Wymaga to odpowiedniego przygotowania instalacji. Do każdego punktu,, w którym będzie instalowany sterownik SRP-01 należy doprowadzić:

- przewody zasilające 230 VAC (L,N)
- przewody do sterowania lokalnego (LOCAL góra, LOCAL dół) - od przełącznika roletowego do sterownika
- przewody do sterowania centralnego (CENTRAL góra, CENTRAL dół)

Przewody sterowania centralnego prowadzi się od sterownika do sterownika łącząc ze sobą wejścia sterowania centralnego wszystkich sterowników, które chcemy w ten sposób sterować. Przewody można także przeciągnąć w jeden punkt np. do rozdzielnicy gdzie następnie dokona się ich odpowiedniego połączenia. 

Przy planowaniu instalacji należy także przewidzieć, że wejścia sterowania lokalnego i centralnego wyzwalane są z linii L (fazy). Faza musi być doprowadzona do przełączników roletowych.

W tym systemie z poziomu przełącznika roletowego do sterowania lokalnego można:
- otworzyć roletę
- zamknąć roletę
- ustawić roletę w określonym położeniu

Z poziomu przełącznika roletowego do sterowania centralnego można:
- całkowicie otworzyć wszystkie rolety lub grupę rolet
- całkowicie zamknąć wszystkie rolety lub grupę rolet
- zamykać lub otwierać system rolet po sprzęgnięciu go z centralą alarmową
- zamykać lub otwierać rolety o określonych godzinach ( po zastosowaniu dodatkowej automatyki )

Zalety:
+ stosunkowo niski koszt sterowników
+ niezawodność działania
+ standardowa funkcjonalność systemu sterowania roletami
+ system zalecany do nowych obiektów, gdzie dopiero prowadzi się instalacje

Wady:
- duża ilość niezbędnego okablowania
- pracochłonna adaptacja szczególnie w obiektach z istniejącą już instalacją
- ograniczenia w przypadku sterowania z wykorzystaniem takich urządzeń jak tablety i smartfony
- ograniczone możliwości rozbudowy

Produktem praktycznie analogicznym do puszkowego sterownika SRP-01 jest sterownik rolet SRM-10 przeznaczony do montażu w rozdzielnicy.

2. System bezprzewodowy

System oparty jest o sterowniki radiowe SRP-02 firmy Zamel oraz nadajniki bezprzewodowego systemu sterowania domem exta free. Poza nadajnikami tradycyjnymi takimi jak nadajniki naścienne bateryjne (RNK-02, RNK-04) oraz piloty przenośne (P-257/2, P-257/4, P-256/8) można wykorzystać:

- nadajniki dopuszkowe bateryjne lub zasilane z 230 VAC 
- nadajniki modułowe do montażu w rozdzielnicy
- urządzenia mobilne takie jak tablety i smartfony - do tego celu wymagany jest kontroler systemu (EFC-02 Mini)
- radiowy czujnik natężenia oświetlenia i temperatury (RCL-02)
- tradycyjne przełączniki roletowe podłączone przewodowo do wejść sterowania lokalnego


Nadajniki dopuszkowe montuje się w puszkach instalacyjnych pod dowolnym przyciskiem roletowym. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności prowadzenia okablowania od przycisków do sterowników co bardzo upraszcza całą instalację. Pozwala przy tym zachować osprzęt nawiązujący do całego osprzętu zainstalowanego w domu.

Zastosowanie kontrolera EFC-02 Mini do sterowania systemem rolet daje szeroki wachlarz możliwości:
- całym systemem lokalnie lub centralnie możemy sterować z dowolnego urządzenia mobilnego
- możemy powiązać sterowanie roletami z na przykład sterowaniem oświetleniem
- całym systemem rolet, grupami lub nawet pojedynczą roletą w prosty sposób możemy sterować zgodnie z określonym harmonogramem czasowym
  ( zamykanie o zmroku, otwieranie o świcie itp. )
- w prosty sposób możemy rozbudować system o nowe elementy

Zastosowanie czujnika RCL-02 daje możliwość sterowania roletą lub grupą rolet w zależności od natężenia oświetlenia i/lub temperatury. W celu realizacji sterowania typu otwórz/zamknij konieczne jest zastosowanie dwóch czujników RCL-02. Wykorzystując ten czujnik można na przykład otworzyć rolety o świcie ale zamknąć je przy nadmiernym wzroście temperatury.


Instalacja:
W przypadku systemu bezprzewodowego instalacja ogranicza się doprowadzenia przewodów zasilających (L,N) do sterowników rolet SRP-02. Sterowniki instaluje się w puszkach i łączy z okablowaniem od napędu rolety. W przypadku silnika stosuje się zasadę jeden sterownik do jednego silnika. Należy stosować silniki 230 VAC  z wyłącznikami krańcowymi o mocy do 150 W. Następnie poprzez odpowiednie zaprogramowanie do sterowników należy przypisać przyciski do sterowania lokalnego lub centralnego. W celu zasterowania grupą rolet nadajnik należy do kilku sterowników tworzących grupę. Podobna zasada obowiązuje w przypadku sterowania centralnego. W systemie exta free do jednego sterownika można przypisać aż 32 różne nadajniki. Umożliwia to niezwykle proste rozbudowanie systemu sterowania np. sterowanie roletą z kilku miejsc w pomieszczeniu.

System bezprzewodowy podobnie jak system przewodowy umożliwia:
- sterowanie lokalne
- sterowanie centralne grupą rolet lub wszystkimi roletami w domu
- ustawienia komfortowe górne / dolne

Instalując sterowniki SRP-02 i nadajniki bezprzewodowe zapominamy o prowadzeniu okablowania pod przełączniki. Trzeba jednak pamiętać, że jest to system radiowy i ograniczeniem jest zasięg, który w obiektach takich jak domy wynosi w granicach 30 - 50 m. W przypadku problemow z zasięgiem można zastosować wzmacniacz sygnału RTN-01.

Zalety:
- bardzo prosta instalacja
- minimalna ilość okablowania
- idealne rozwiązanie do adaptacji w istniejących budynkach gdzie chcemy uniknąć kucia ścian
- znacznie krótszy czas instalacji niż w systemie przewodowym
- nieograniczone możliwości rozbudowy
- możliwość sterowania w różny sposób ( przyciski roletowe, piloty, czujniki, urządzenia mobilne )

Wady:
- większy koszt urządzeń ( sterowniki, nadajniki itp. )

Relatywnie koszty systemu bezprzewodowego mogą wydawać się znacznie większe niż systemu przewodowego. Jednak bardzo często jeżeli do systemu przewodowego doliczymy koszt okablowania, koszty związane z robocizną (kucie ścian, tynkowanie, malowanie) oraz znacznie większy nakład pracy od strony instalatora może okazać się, że system bezprzewodowy jest tańszy a daje użytkownikom znacznie większe możliwości.

Uwagi dotyczące sterowania z wykorzystaniem kontrolera EFC-02:
- w miejscu instalacji wymagany jest router Wi-Fi
- do sterowania lokalnego w obrębie zasięgu Wi-Fi nie jest potrzebny dostęp do sieci internet
- w przypadku sterowania zdalnego ( poza domem ) konieczny jest dostęp do internetu 
  oraz stały zewnętrzny adres IP przydzielony od operatora sieci internetowej
- konfigurując dostęp zdalny należy pamiętać, że w kontroler pracuje na porcie 2013 i wykorzystuje
  transmisję UDP
- system exta free jest systemem jednokierunkowym - na urządzeniu mobilnym nie dostajemy
  informacji o aktualnym położeniu rolety
- zaprogramowane funkcje czasowe wykonują się automatycznie nawet jeżeli jesteśmy poza domem
- aplikacja do sterowania systemem dostępna jest na razie tylko pod system Android (GooglePlay - extafree). 
  W najbilższym czasie będzie dostępna także pod system iOS (od wersji 7.0) - iPhone oraz iPad

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 22 375 96 72
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium