
Oprawy schodowe LEDIX, bardzo atrakcyjnie prezentują się w nocy, gdy delikatnym światłem rozświetlają one ciemności naszego korytarza i schodów. W ten sposób, wpływają zarówno na nasze bezpieczeństwo jak też oszczędność energii. Zanim jednak zakupimy taki zestaw, musimy przeanalizować kilka jego najważniejszych parametrów.
Zanim zainstalujemy oświetlenie schodowe LED...
Przed zakupem i montażem LED-owego oświetlenia schodowego, weźmy pod uwagę kilka istotnych kwestii od których zależy zarówno poprawne działanie takiego zestawu, jak też nasze bezpieczeństwo.
Parametr IP prawdę Ci powie
Na samym początku musimy wiedzieć, gdzie dane oświetlenie schodowe ma być zainstalowane. Jeśli ma być to obszar zewnętrzny dookoła naszego domu, oprawy o stopniu ochrony IP 44 powinny zupełnie wystarczyć. Stopień ten oznacza, że dana oprawa wytrzyma bezpośrednie działanie wody (oprawa odporna na działanie strug deszczu).
Moc zestawu
Oświetlenie schodowe LED, podobnie zresztą jak większość diód LED-owych, wymaga odpowiedniego napięcia prądu zasilającego. W przypadku standardowych, LED-owych opraw oświetleniowych, jest to około 14 V. Jednak napięcie to nie wszystko. Trzeba również wziąć pod uwagę moc całego układu. Musimy dodać moc wszystkich odbiorników świetlnych zestawu, a następnie zakupić odpowiedni zasilacz, który zapewni odpowiednią moc. Zwykle układy tego typu, nie mają mocy większej niż 20 W.
Sposób montażu
Nowatorskie zestawy oświetlenia schodowego LED, montuje się w oparciu o puszki instalacyjne. Z reguły ich średnica jest podawana przez producenta (najczęściej chodzi o średnicę 60 mm). Takie zestawy, montuje się w puszcze za pomocą odpowiednich zaczepów, które zaciskają się na wewnętrznej stronie puszki. Przypomina to nieco montaż gniazdka sieciowego.
Barwa światła
Bardzo istotnym parametrem schodowego oświetlenia LED, jest barwa światła. Z reguły, światło emitowane przez diody LED może mieć dwie formy - zimną i ciepłą. Każda z nich ma inne właściwości i nadaje się do zupełnie innych zadań.