Żarówki LED systematycznie wypierają żarówki tradycyjne oraz świetlówki, zarówno w mieszkaniach, biurach, jak i na sklepowych półkach. Popularność żarówek LED wynika z tego, że wreszcie uzyskano odpowiednią wydajność diod LED używanych do ich produkcji i żarówki LED nadają się już do zastosowania ich jako zamienników żarówek i świetlówek używanych do tej pory. Największym atutem żarówek opartych na diodach LED jest niski pobór prądu, co znacząco wpływa na wysokość rachunków za energię. Inne atuty to różnorodność kształtów oświetlenia LED, które często jest bardzo małych rozmiarów.
Jaka moc żarówek LED?
Atutem żarówek LED jest mały pobór prądu, a to wynika z tego, że żarówka LED o dużo mniejszej mocy od żarówek żarowych daje taką samą ilość światła. W wielu poradnikach podaje się jako najbardziej odpowiedni przelicznik 1:8, co oznacza, że moc żarówki LED należy pomnożyć przez osiem, aby uzyskać moc żarówki tradycyjnej. Nie jest to jednak żelazną regułą. Zazwyczaj na żarówkach LED producenci podają przelicznik i wskazują, jakiej żarówce tradycyjnej odpowiada dany model LED.
Najważniejsza jest jednak liczba lumenów, czyli wielkość emitowanego promienia świetlnego. To ona powinna być decydującym czynnikiem przy wyborze. Można za to w przybliżeniu określić, jaka moc żarówki LED będzie odpowiednia do poszczególnych zastosowań. Żarówki do 200 lumenów (lm) nadają się do zastosowań ozdobnych, np. do lampek stołowych, lub do lamp, gdzie będzie ich kilka jednocześnie. Modele od 200 do 500 lm nadają się do lamp biurkowych lub nocnych, a gdy znajdują się w oprawach po kilka sztuk mogą już oświetlić pomieszczenie, w którym się nie przebywa długo, np. korytarz lub przedpokój. Żarówki powyżej 500 lm są w stanie oświetlić samodzielnie całe pomieszczenie.
Jaka barwa światła żarówki LED?
Drugim ważnym parametrem żarówek LED jest barwa światła. Dla wielu osób to nowość, ponieważ w przypadku żarówek tradycyjnych takiego dylematu nie było, ponieważ emitowały one światło ciepłe. Jeśli zaś chodzi o żarówki LED to poza ciepłymi, można dostać również żarówki LED o barwie zimnej lub neutralnej (inaczej zwanej dzienną). Poszczególnym rodzajom odpowiada zakres wyrażony w kelwinach.
I tak, żarówki o barwie ciepłej (3000–3500 K) nadają się do miejsc, gdzie się odpoczywa, czyli sypialni czy salonów. Modele o barwie neutralnej (4000–4500 K) są najlepsze do pomieszczeń, gdzie przebywa się przez dłuższy czas, takich jak kuchnia czy salon. Jest to światło, które jest jednocześnie przyjazne dla oczu i dokładnie odwzorowuje barwy. Żarówki o najzimniejszej barwie, powyżej 5000 K, są dobre tylko tam, gdzie nie przebywa się długo, a gdzie ważne jest dokładne oświetlenie szczegółów, czyli np. w miejscach takich jak łazienka czy korytarz.
Żarówki LED dostępne są w wielu rodzajach, jeśli chodzi o sposób mocowania, czy to gwint, czy bagnet. Tu jednak wybór jest podyktowany rodzajem oprawy, choć można też dokupić rozmaite przejściówki. Nowością są żarówki LED ozdobne- retro lub filamentowe.