Lampy uliczne - klasyczne i nowoczesne

Rola oświetlenia miejskiego zmieniała się na przestrzeni dziejów. Kiedyś, gdy technika była daleko mniej rozwinięta, głównym zadaniem lamp ulicznych było rozświetlać przestrzeń miejską. Zapewniały one lepszą widoczność po zmroku, wpływając tym samym nie tylko na to, aby można było poruszać się po mieście nocą, ale też dawały poczucie bezpieczeństwa.

Obecnie oświetlenie uliczne pełni już nie tylko funkcję typowo użytkową, choć ta wciąż jest podstawowym zadaniem. Dzięki rozwojowi techniki, latarnie miejskie są dużo bardziej efektywne a przy tym energooszczędne. Drugą bardzo ważną funkcją latarni jest funkcja dekoracyjna. Duży asortyment lamp zewnętrznych i opraw oświetleniowych dostępnych na rynku wpływa na to, jak odbierana jest przez ludzi przestrzeń miejska. Ozdobą może być lampa uliczna sama w sobie jak i strumień światła.

Lampy uliczne zgodne z najnowszymi trendami

Nieustannie zmienia się nie tylko technologia oświetleniowa, ale też zmianom ulegają trendy rynkowe. Ważne jest, aby producenci i dystrybutorzy oświetlenia zewnętrznego dostrzegali je i oferowali produkty oświetleniowe idące w parze z tym, czego oczekują klienci, czyli samorządy, firmy czy organizacje, którym podlega przestrzeń publiczna. Ta z kolei jest bardzo różnorodna i ważne jest, aby w ofercie dystrybutorów oświetlenia ulicznego znalazły się zarówno klasyczne lampy uliczne, jak i nowoczesne latarnie. Oświetlenie miejskie tylko wtedy spełnia swoją funkcję, gdy jest dobrane stylistycznie do otoczenia i daje odpowiedni strumień światła. To wymaga od sklepów z oświetleniem nieustannego modyfikowania i dostosowywania oferty do wymagań rynku.

Klasyczne latarnie miejskie

Latarnie miejskie w stylu klasycznym są wzorowane na dawnych latarniach stosowanych w czasach, gdy oświetlenie uliczne dopiero się pojawiało w przestrzeni miejskiej. Zazwyczaj są to czarne lub w innym ciemnym kolorze latarnie stylizowane na wykonywane ze stali lub żeliwa, do tego bogato zdobione z pięknym kloszem. Dziś takie klasyczne latarnie uliczne można również nabyć, choć oczywiście wykonane są z nowoczesnych materiałów i do tego zaopatrzone w nowoczesne źródła światła. Taki rodzaj latarni miejskich przyciąga wzrok przechodniów i współgra z zabytkowym otoczeniem. Polecane są szczególnie do zainstalowania na rynkach miejskich, brukowanych uliczkach i placach, w pobliżu kościołów czy innych wiekowych budynków.

Nowoczesne latarnie uliczne

Poza starówkami miejskimi panuje trend na latarnie w stylu nowoczesnym, wręcz minimalistycznym. W znacznej mierze jest to zasługa tego, że oprawy z oświetleniem ledowym nie wymagają masywnych słupów. Te zaś są produkowane w szerokiej gamie kształtów i kolorów. Na jednym słupie można bez problemu zamieścić kilka opraw na wielu ramionach. Lampy uliczne o nowoczesnym designie są uniwersalne i pasują do większości przestrzeni miejskich. To, że są minimalistyczne, nie oznacza, że nie będą wyglądać estetycznie. Wręcz przeciwnie, również stanowią o tym, jakie wrażenie wywiera przestrzeń miejska, szczególnie po zmroku, gdy rozświetlają się one światłem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl