Lampy solarne są doskonałym pomysłem na oświetlenie ogrodu, balkonu bądź tarasu. W ostatnim czasie stały się one bardzo modne, również z tego względu, że można je stosować praktycznie wszędzie.
Lampy solarne nie pobierają prądu elektrycznego. Ładuje je bowiem w ciągu dnia słońce. Tym samym są one bardzo praktyczne i ekonomiczne. Płaci się bowiem tylko za samą lampę, a jej użytkowanie jest zupełnie darmowe.
Zalety oświetlenia solarnego
• Łatwy montaż, który nie wymaga podłączenia instalacji elektrycznych.
• Poza jednorazowym wydatkiem związanym z zakupem oświetlenia, nie musimy co miesiąc płacić za zużyty przez nie prąd.
• Bezpieczeństwo (diody LED nie nagrzewają się tak, jak tradycyjne żarówki).
• Czujniki zmierzchowe sprawiają, że możemy zapomnieć o włączaniu i wyłączaniu lamp.
Jak działa oświetlenie solarne?
Prosta lama solarna składa się z małego fotoogniwa, które zamienia światło słoneczne w energię elektryczną, baterii, źródła światła LED oraz czujnika zmierzchowego (niektóre lampki wyposażone są także w czujnik ruchu. W zależności od rodzaju moc oświetleniowa lampki może oscylować pomiędzy jednym a kilkoma watami.
Ostatnie lata przyniosły sporą zmianę technologiczną w branży oświetlenia solarnego. Obecnie takie lampki świecą znacznie silniej, i mogą mieć nie tylko białe, ale także kolorowe światło i występować w wielu różnych kształtach, rozmiarach i formach.
Zastosowanie
Taki typ oświetlenia ma wiele zastosowań. Najprostsze lampki, których moc nie przekracza 1 W są stosowane jako delikatne punkty świetlne, wytyczające np. ścieżkę w ogrodzie. Można je nabyć także w formie ozdobnych figurek w różnych kształtach.
Doskonale wyglądają umiejscowione nie tylko na rabacie, ale również przy oczku wodnym, na balustradzie bądź przy kąciku wypoczynkowym.
Oświetlenie solarne w ogrodzie
W AMLED mamy do wyboru sporo różnego rodzaju lamp solarnych. Poszczególne modele różnią się między sobą wielkością, funkcjonalnością, kolorystyką oraz kształtem. Największą popularnością cieszą się jednak niewielkie, pojedyncze lampki, które umiejscowić można w zasadzie w każdym miejscu w ogrodzie. Doskonale nadają się do oświetlenia ścieżki prowadzącej do domu czy podjazdu do garażu. Sprawiają, że ogród prezentuje się po zapadnięciu zmroku naprawdę magicznie.
Do tego dzięki takiemu oświetleniu możemy czuć się po zmroku bezpieczniej. Jednocześnie solarne oświetlenie pełni niewątpliwie funkcję dekoracyjną.
Nie mniej efektowne są solarne girlandy ogrodowe. To sznury składające się z kilku czy kilkunastu źródeł światła. Są one zasilane oczywiście światłem słonecznym. Doskonale prezentują się powieszone na drzewach czy krzewach.
Jakie lampy wybrać?
Trzeba pamiętać, że oświetlenie tego typu daje światło niezbyt silne i dość rozproszone. Dobrze prezentuje się wieczorem, kiedy trzeba stworzyć w ogrodzie czy na tarasie romantyczną atmosferę na randkę czy spotkanie ze znajomymi. Nowoczesne lampy solarne po naładowaniu emitują światło nawet przez kilkanaście godzin. Włączają się one i wyłączają automatycznie za sprawą wbudowanego czujnika.
Oświetlenie zasilane światłem słonecznym to rozwiązanie idealne do przydomowych lub restauracyjnych ogródków. W zdecydowanej większości przypadków lampy solarne sprawdzają się tam doskonale.
Jak ładować lampy solarne?
Długość działania lampy zależy od:
- pory roku
- poziomu zachmurzenia
- położenia geograficznego
- umiejscowienia miejsca zamontowania.
By oświetlenie solarne prawidłowo spełniało swoją funkcję, powinno być zainstalowane w miejscu największego natężenia światła. Dobrze takie lampy będą się sprawdzać również umiejscowione na słonecznej stronie balkonu czy tarasu.
Akumulator naładowany do pełna, zazwyczaj wystarcza do 10 godzin pracy oświetlenia, ale bywają modele, które świecą nawet do 20 godzin!
Jak przechowywać oświetlenie solarne?
Większość modeli możemy trzymać na zewnątrz przez cały rok, jednak warto je jednak schować do domu lub garażu podczas dużych mrozów.
Dzięki tym praktykom, akumulator zachowa na długo swoją żywotność.
Warunki przechowywania oświetlenia solarnego zimą:
- temperatura pokojowa i suche pomieszczenie.
- zapewnienie akumulatorowi dostępu do światła (nawet sztucznego), dzięki temu będzie on częściowo naładowany. W przypadku, kiedy oświetlenie przechowujemy w domu całą zimę, należy je kompletnie rozładować raz w miesiącu i ponownie naładować. Dłuższe przechowywanie oświetlenia solarnego w domu źle wpływa na jego produktywność.
Czy lampy solarne działają zimą?
Solarne oświetlenie doskonale jak wiemy sprawuje się latem, jednak można je także wykorzystać zimą jako np. oświetlenie tarasu. Nowoczesne panele pozwalają obecnie na ładowanie lamp nawet w bardzo pochmurne dni. Warto jednak wziąć pod uwagę, że zimą lampy są szczególnie narażone na opady śniegu, deszczu i roztopy. Aby więc działały poprawnie, należy je regularnie osuszać i oczyszczać z ewentualnych zabrudzeń.
Dlaczego lampy solarne nie świecą?
Do najczęstszych przyczyn niedziałania lamp solarnych należą:
- usytuowanie zbyt blisko innych lamp
- zabrudzenia
- nieprawidłowe przechowywanie podczas zimy.
- zalanie akumulatora wodą
Sprawdź teraz nasze lampy solarne - bogata oferta, szwedzka jakość, atrakcyjne ceny!