Jak dobrze oświetlić przestrzeń miejską?

Rozwój technologiczny, który galopuje w bardzo szybkim tempie, ma swoje odzwierciedlenie w wielu dziedzinach. Dzięki niemu człowiek korzysta na wiele sposobów. Jednym z aspektów, który również przechodzi dynamiczną metamorfozę jest oświetlenie. Dzięki nowoczesnym technologiom oświetleniowym można nie tylko bardziej efektywnie oświetlić wnętrza mieszkalne czy użytkowe, ale także przestrzeń na zewnątrz - ulice, chodniki, parki, place i wiele innych.

Przestrzeń miejska wymaga dobrego oświetlenia. Dobrze oświetlone ulice i chodniki pozwalają nie tylko poruszać się po nich po zmroku, ale też wpływają na komfort ludzi, bezpieczeństwo ich samych, ich własności oraz obiektów użytku publicznego. Producenci oświetlenia oferują również i w tym zakresie praktyczne rozwiązania, a wszystko sprowadza się do ich użycia i prawidłowego wykorzystania.

Więcej oświetlenia a koszty mniejsze

Nowoczesne technologie, w szczególności oświetlenie LED, pozwalają na to, aby lepiej oświetlić przestrzeń miejską, a przy tym ponosić mniejsze koszty. Szacuje się, że wymiana tradycyjnych żarówek na diody LED zmniejsza koszt za energię elektryczną o 70%. Do tego dochodzi możliwość zastosowania oświetlenia solarnego. Warunkiem jest odpowiednie zaplanowanie systemu oświetlenia.

Zdalne sterowanie oświetleniem przez chmurę

Innowacyjne systemy oświetleniowe to nie tylko mniejsze koszty przy większej wydajności, ale też możliwość wykorzystania sieci internetowej do zarządzania oświetleniem. Systemem oświetlenia na określonym obszarze można sterować nie tylko przez komputer, ale nawet ze smartfona. Jest to możliwe dzięki systemom sterowania umieszczonym w tzw. chmurze, a do niej dostęp możliwy jest wszędzie tam, gdzie jest dostęp do internetu.

W ten sposób, mając dostęp do pulpitu sterowniczego, można sterować oświetleniem, jego czasem działania czy sposobem rozświetlania przestrzeni, optymalizując sposób działania i dostosowując do aktualnych potrzeb. Za jego pomocą możliwe jest także monitorowanie prawidłowości działania i lokalizowanie usterek.

Atrakcyjne przestrzenie miejskie dzięki nowoczesnemu oświetleniu

Dobrze oświetlone przestrzenie są przyjazne dla mieszkańców i dla turystów. Mało tego, efektowne światło dodaje im atrakcyjności i samo w sobie może być ciekawe do oglądania. Nie bez znaczenia jest też aspekt bezpieczeństwa osób poruszających się ulicami czy oraz mniejszy wandalizm.

Warunkiem, aby tak było, jest odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie systemów oświetlenia. Lampy miejskie muszą być wykonane z materiałów odpornych na zniszczenie, a jednocześnie bezpiecznych dla osób przebywających w pobliżu. Do celów zewnętrznych zalecane jest stosowanie białego światło, które dobrze oddaje barwy otoczenia. Wreszcie, ważne jest, aby oświetlenie współgrało z otoczeniem i pasowało stylistycznie do sąsiadującej z nim architektury. Nie bez znaczenia jest też aspekt ekologiczny i stosowanie urządzeń oraz materiałów przyjaznych środowisku naturalnemu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl