Iluminacje budynków a oświetlenie szlaków komunikacyjnych

Oświetlenie ulic, projektowane głównie z myślą spełnienia wymagań niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu ulicznym, jest zazwyczaj niewystarczające dla właściwej ekspozycji najbliższego otoczenia, jak i budynków. Istnieje więc konieczność stosowania dodatkowych, indywidualnie dobranych rozwiązań świetlnych, które staną się istotnym elementem w budowaniu atrakcyjnego wizerunku miasta nocą.

Wśród wielu projektów, które wykonywaliśmy, często zdarzały się zlecenia iluminacji budynków zlokalizowanych nieopodal szlaku komunikacyjnego, oświetlonego oprawami ulicznymi. Pozwala to na połączenie obu rodzajów oświetlenia w spójną, stylową całość.

Czasem oświetlenie drogi wykorzystujemy właśnie jako integralny element planowanej iluminacji danego budynku. Oświetlenie ciągu komunikacyjnego stanowi wówczas wstępne rozjaśnienie i podkreślenie konturów bryły budynku. Następnie uzupełniamy budynek iluminacją, która uwypukla jej rzeźbę i konkretne detale architektoniczne, na przykład dekoracyjną sztukaterię.

Oświetlenie uliczne bierzemy pod uwagę tylko wówczas, gdy odpowiednio doświetla elewację, czyli dość intensywnie i najlepiej całościowo. Połączenie tych obu żródeł światła może zredukować liczbę opraw oświetleniowych niezbędnych do osiągnięcia satysfakcjonującego, atrakcyjnego efektu końcowego. Dzięki temu można ograniczyć także koszty eksploatacji.

W zależności od tego, jaki rodzaj opraw oświetleniowych zostanie zastosowany w przypadku ciągu komunikacyjnego oraz jaki będzie ich rozkład, pobliski budynek możemy oświetlić na przykład w sposób zalewowy, w całości. W tym przypadku oświetleniem bazowym są lampy stylizowane, najczęściej spotykane przy deptakach, które emitują strumień światła na górną jak i dolną część budynku.

Efekt atrakcyjnego oświetlenia budynków zlokalizowanych przy ciągach komunikacyjnych to wypadkowa wielu godzin planowania i właściwych wyborów, które są dokonywane we wszystkich etapach realizacji takiej inwestycji.

Amled.pl kompleksowo zajmuje się kwestią iluminacji budynków, jak i oświetleniem ciągów komunikacyjnych, od projektu, po wykonanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl