Atrakcyjne oświetlenie miast

Trudno jest to sobie wyobrazić, ale jeszcze niedawno przestrzeń publiczną po zmroku spowijały zupełne ciemności. Dopiero wraz z rozwojem technologii na ulicach miast pojawiły się pierwsze latarnie. Początkowo były zasilane lampami naftowymi, a dopiero wraz z rozwojem energii elektrycznej lampami sodowymi, rtęciowymi czy wyładowczymi. To sprawiło, że miasta ożyły po zmroku i stały się bardziej bezpieczne.

Dziś technologia pozwala na bardzo skuteczne rozświetlenie przestrzeni publicznej, a światło wykorzystuje się nie tylko do tego celu, ale też do podkreślenia walorów wizualnych elementów architektury czy całych obszarów miast.

Oświetlenie elewacji budynków

Na to, jak odbierana jest przestrzeń miejska, wpływa wiele czynników. I właśnie światło włączone po zachodzie słońca ma na to niebagatelny wpływ. Odpowiednio zastosowanym światłem można nie tylko zwiększyć walory architektoniczne brył budynków czy innych konstrukcji, ale nawet je wykreować. Nierzadko jest tak, że budynek oświetlony nocą wygląda lepiej niż za dnia. W tym mogą pomóc nie tylko dekoracje świetlne bezpośrednio mocowane do elewacji, ale również projektory do iluminacji.

Jednakże oświetlenie budynków nie jest tak proste, jak się wydaje. Jest to niemalże sztuką, a światłem trzeba umieć malować, jak to się czyni choćby farbą. Prawidłowe zastosowanie oświetlenia budynków pozwoli wydobyć z nich to, co najlepsze, a jednocześnie nie zaburzy proporcji bryły czy hierarchii ważności budynków na danym obszarze. Prawidłowo oświetlonymi obiektami można wywołać pożądany nastrój, a to ma wpływ na to, jak mieszkańcy i turyści odbierają miasto.

Nowoczesne oświetlenie miejskie - praktyczne, oszczędne i ekologiczne

Nowoczesne technologie oświetleniowe idą w sukurs władzom miast i innych terenów. Mowa tu zwłaszcza o diodach LED, których zastosowanie pozwala na znaczne oszczędności, a to przekłada się na wpływ na środowisko. Do tego dochodzą niewielkie gabaryty lamp z diodami LED oraz ich długa żywotność, która sięga nawet 10 lat. W efekcie lampy ledowe są o wiele bardziej praktyczne niż lampy sodowe, halogeny czy lampy wyładowcze.

Innym ważnym aspektem przy projektowaniu oświetlenia budynków jest odpowiednie natężenie światła. Sztuczne oświetlenie musi nie tylko pasować do danego obiektu, ale jednocześnie nie może przytłaczać samego budynku. Trzeba pamiętać, że sztuczne światło mimo wszystko nie jest obojętne dla ludzkiego oka, szczególnie w porach nocnych, gdy zegar biologiczny domaga się jego wyłączenia. Zbyt duże zanieczyszczenie światłem ma negatywny wpływ nie tylko na człowieka, ale też na przyrodę. Ważny jest więc umiar i dobry projekt, aby uzyskać efekt zamierzony, a nie odwrotny od zamierzonego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl