Kategorie bloga
Tagi z bloga
Żarówki LED - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Tradycyjne żarówki znikają już całkowicie z rynku. Jakiś czas temu zostały w znacznej części wyparte przez świetlówki kompaktowe, a teraz zaczynają dominować żarówki wykorzystujące diody LED. Jako że jest to względna nowość na rynku, nie każdy wie, jaką żarówkę kupić, aby być zadowolonym z jakości światła.

Główną zaletą żarówek ledowych jest ich energooszczędność. Z drugiej strony ich ceny znacznie przewyższają ceny żarówek tradycyjnych czy nawet świetlówek. Cechują się one też kilkoma parametrami, których zazwyczaj nie stosowano w przypadku tych drugich.

Na pudełku z żarówką LED znaleźć można kilka parametrów. Gdy ich nie ma, lepiej zrezygnować z zakupu. Produkt może okazać się niskiej jakości i być o bliżej nieokreślonej mocy czy barwie światła, a nawet krótkiej żywotności.

Moc żarówki tradycyjnej i ledowej

Kupując żarówkę tradycyjną kierujemy się zazwyczaj tylko mocą. W przypadku światła LED jest to również parametr istotny, ale nie można tylko na nim opierać decyzji zakupowej. W przypadku żarówki LED o wiele istotniejsza jest wartość lumenów. Nie można też do końca przeliczać mocy na lumeny.

Dla przykładu, tradycyjna żarówka o mocy 100W, czyli tzw. setka, ma 1340 lumenów. Pod względem mocy jej odpowiednikiem jest żarówka LED o mocy 22W, ale ma ona już 1521 lumenów.

https://amled.pl/pl/p/LED-5W-E27-ZWIERCIADLO-SREBRNE-2700K/1497

Oto odpowiedniki żarówek tradycyjnych i LED pod względem mocy:

Tradycyjna żarówka 25W 220 lm – LED 6W 249 lm
Tradycyjna żarówka 40W 415 lm– LED 8W 470 lm
Tradycyjna żarówka 60W 710 lm– LED 12W 806 lm
Tradycyjna żarówka 75W 935 lm – LED 18W 1055 lm
Tradycyjna żarówka 100W 1340 lm – LED 22W 1521 lm
Tradycyjna żarówka 150W 2160 lm – LED 33W 2452 lm

Barwa żarówek LED i odwzorowanie kolorów

Atutem diod LED jest większa paleta kolorów. Dlatego to również jest istotny parametr. Barwa zazwyczaj podawana jest w Kelwinach lub określana też słownie. Najlepiej kupować produkt, który ma barwę podaną w Kelwinach. Im niższa wartość, tym cieplejsza barwa. Żarówki LED do 3000 K to światło białe, a więc dobre do sypialni i pokojów, gdzie się odpoczywa i wycisza. Wartość od 4000 do 6500 K to żarówki o barwie dziennej, czyli najlepszej do miejsc pracy i nauki. Wyższe wartości to światło zimne, rzadko stosowane w mieszkaniach. Wybór jest jednak indywidualną sprawą kupującego. Warto przy zakupie sprawdzić barwę jeszcze w sklepie.

Ponadto, kupując żarówki ledowe warto zwrócić uwagę na odwzorowanie barw wyrażane wartości Ra (im wyżej, tym lepiej - wartość 80 i więcej oznacza dobry produkt), żywotność wyrażaną w liczbie godzin lub liczbie włączeń oraz okres gwarancji udzielanej przez producenta.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl