Kategorie bloga
Tagi z bloga
Oświetlenie sklepu i jego wpływ na zachowanie klienta

Wbrew pozorom, światło, czy to sztuczne, czy naturalne, nie służy tylko i wyłącznie temu, aby człowiek mógł widzieć otoczenie. To, jaki rodzaj światła oświetla nam drogę, mieszkanie czy miejsce pracy, wpływa na nasze zachowanie, w tym także na samopoczucie. Odpowiednio oświetlona przestrzeń może sprawić, że będziemy w danym miejscu czuć się dobrze i zachowywać w określony sposób. Taki wpływ oświetlenia stosuje się też w handlu i usługach, aby wywołać określone skutki na kliencie.

Oświetlenie sklepu, punktu usługowego czy miejsca rozrywki wpływa na to, w jaki sposób klient się czuje, jak się zachowuje, a w efekcie, w jaki sposób skorzysta z oferty danego miejsca. Lub nie skorzysta! Dlatego właśnie, projektując aranżację takiego miejsca, na oświetlenie należy zwrócić szczególną uwagę. Prawdziwa jest bowiem powszechnie znana reguła, że wiele osób kupuje oczami. Oświetlenie ma więc to ułatwiać i do zakupu skłonić.

Rola oświetlenia sklepowego

Oświetlenie w sklepach i punktach usługowych pełni kilka funkcji. Przede wszystkim ma pozytywne wpływać na samopoczucie klienta. Oczywiście, w różnych miejscach będzie to różne oświetlenie. Raz normalne, innym razem stłumione, a jeszcze innym, odpowiednio wzmocnione. Tym samym oświetlenie ma wywoływać w danym miejscu pożądaną atmosferę, adekwatną do oferty takiego miejsca.

Jednakże najważniejszą w większości przypadków funkcją oświetlenia sklepowego jest kierowanie wzroku klienta na poszczególne strefy, a nawet konkretne towary. Rola ta rozpoczyna się od odpowiedniego oświetlenia i podkreślenia ciągów, jakimi poruszają się klienci. Docelowo, silniejsze i wyróżniające się światło przyciąga wzrok klientów na konkretne towary czy miejsca, które w zamierzeniu właściciela mają być zauważone przez potencjalnego nabywcę. W tym celu stosuje się rozmaite typy oświetlenia.

Rodzaje oświetlenia sklepowego

Do ogólnego oświetlenia powierzchni handlowej czy usługowej służy oświetlenie wbudowane w sufit, zwane downlightami. Może ono być wykonywane z różnych typów światła, w szczególności świetlówek liniowych i halogenów. Do optycznego zwiększenia danego pomieszczenia służy specjalny typ oświetlenia kierowanego na ściany, czyli tzw. oprawy wallwasher.

Do oświetlenia konkretnych towarów i regałów stosuje się naświetlacze, które najczęściej montuje się na szynach biegnących wzdłuż półek. W ten sposób oświetla się szczególnie istotne towary, w tym także promocje czy nowości.

Ważna barwa światła i typ oświetlenia

Oświetlając towar, należy zwrócić uwagę na odpowiednie odwzorowanie barw. Jest to ważne szczególnie w przypadku towarów, gdzie istotna jest ich barwa, czyli np. ubrań. W ich przypadku lepiej sprawdza się światło ciepłe, ale już w przypadku sprzętu RTV — oświetlenie chłodne. Właściwości takie ma zwłaszcza oświetlenie metalohalogenkowe, ale coraz częściej w roli oświetlenia sklepowego stosuje się diody LED, których barwą światła można nawet sterować i ją zmieniać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl