Włącznik światła - detal, który może zrobić różnicę
Włącznik światła - detal, który może zrobić różnicę

Projektując system oświetlenia lub dokonując zmian w już istniejącym, włączniki światła są często marginalizowane. Dużo większą uwagę zwraca się na rodzaj oświetlenia, liczbę punktów świetlnych, wygląd żyrandola lub lampy, rodzaj żarówek, ich barwę, moc czy nawet kształt. Włączniki zazwyczaj kupowane są jako ostatnie i dla wielu osób jest obojętne, jakiego są typu, czy jak wyglądają.

Wybór włączników do światła na rynku jest tak duży, że łatwo je dopasować do aranżacji wnętrza, wymogów technicznych oraz własnych preferencji. Przy zakupie, poza wyglądem i funkcjonalnością, warto też zwrócić uwagę na jakość. Wbrew pozorom, standard wykonania ma wpływ na działanie całej instalacji. Jest to szczególnie istotne właśnie teraz, gdy instalacje oświetleniowe są coraz bardziej zaawansowanie i funkcjonalne.

Jak włącznik światła wybrać?

Ogromny asortyment włączników światła, jaki jest dostępny w sklepach z oświetleniem czy marketach może zmusić do zastanowienia się nad wyborem. Dostępne są włączniki klasyczne, czyli bez ramek i coraz popularniejsze — ramkowe. Dużo osób decyduje się na wybór włączników zgrupowanych z gniazdami w jednej ramce. Na rynku coraz powszechniejsze są też bardzo zaawansowane technicznie rozwiązania, w tym włączniki sterowane pilotem lub smartfonem.

Coraz częściej spotyka się włączniki wykonane z materiałów innych niż tworzywo sztuczne. Szczególnie dotyczy to samych ramek. Mogą one być wykonane ze szkła czy metali, przy czym mogą być wykończone w różny sposób — szczotkowane, matowe lub błyszczące. Wśród szerokiego asortymentu włączników światła bez problemu można znaleźć włączniki podświetlane, dzięki którym łatwiej jest zlokalizować je w ciemności. Jest to przydatne dla osób, które często mają gości, a ci, jak wiadomo, nie znają na pamięć lokalizacji włączników.

Dobór koloru włącznika

Wiele osób pamięta zapewne czasy, kiedy włączniki były dostępne w jednym kolorze — białym lub zbliżonym do niego. Potem na rynku zaczęły pojawiać się włączniki kremowe, brązowe czy czarne i wybór był większy. Obecnie asortyment kolorów jest tak duży, że jest ich, nomen omen, do wyboru, do koloru.

Są dwie metody doboru koloru. Część osób dobiera je tak, aby pasowały do koloru ścian, a część wręcz przeciwnie — na zasadzie kontrastu. Często wybieranymi są włączniki z ramkami, gdzie jeden z elementów pasuje do tła, a drugi jest kontrastowy. Tym samym, można sprawić, że włącznik zleje się z tłem, a można też zrobić tak, aby stanowił najbardziej charakterystyczny i rzucający się w oczy punkt na ścianie. Całkiem sporo osób dobiera kolor włączników pod kolor dodatków obecnych w pomieszczeniu.

Tym samym, włączniki światła przestały być już elementami, które stanowią niezbędny i mało pożądany element na ścianie. Dziś mogą one stanowić nawet małe dzieło sztuki.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 22 375 96 72
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium