Kategorie bloga
Tagi z bloga
Żarówki w stylu retro nie tylko dla ozdoby

Od ładnych paru lat w wystroju wnętrz panuje moda na styl retro, zwany też stylem vintage. Kupując albo stare przedmioty, albo nowe i wizualnie postarzane, można urządzić tak każde pomieszczenie w domu. Od jakiegoś czasu można to samo zrobić z oświetleniem. Do obecnych już na rynku rozmaitych żyrandoli dołączyły też żarówki retro. Co więcej, nadają się one nie tylko do tego, aby stanowić ozdobę, ale mogą dawać naprawdę dobre światło.

Żarówki z efektownie wyglądającym żarnikiem są wzorowane na pierwszych żarówkach wyprodukowanych przez człowieka, a konkretnie przez Thomasa Edisona. I właśnie dostępne dziś żarówki w stylu retro nazywa się często żarówkami Edisona. Ich zaletą jest niezwykle ciekawy i często nietypowy wygląd, a w połączeniu z nowoczesnymi technologiami produkcji (halogen lub LED) stanowią wydajne źródło światła.

Efektowny wygląd żarówek retro

To, co pierwsze rzuca się w oczy, gdy patrzy się na żarówki vintage, to ich wygląd. Decyduje o nich zarówno kształt bańki, jak i kształt żarnika. Bańki mogą mieć tradycyjny kształt, ale często mają one dużo większy rozmiar od zwykłej żarówki. Spotyka się też żarówki retro o kształcie wydłużonym przypominającym właśnie pierwsze żarówki Edisona, żarówki w kształcie długiej tuby, kuliste czy w kształcie sopla. Spotyka się też żarówki o koloryzowanym szkle bańki, co dodaje efektu retro.

Drugim czynnikiem decydującym o atrakcyjności żarówek ala Edison jest kształt żarnika. Niezależnie od zastosowanej technologii, czy jest to tradycyjny żarnik wolframowy, halogenowy, czy nowoczesny ledowy, to właśnie ten element w znacznym stopniu decyduje o tym, że żarówka retro zdecydowanie wyróżnia się od tych zwykłych.

 

Żarówki retro są wydajne

O ile pierwsze żarówki w stylu retro nadawały się jedynie do ozdoby ze względu na niewielką wydajność świetlną, to najnowsze modele, szczególnie renomowanych marek, mogą już z powodzeniem zastąpić w wielu przypadkach zwyczajne żarówki. Szczególnie nadają się do lamp o funkcji dekoracyjnej i stanowiących uzupełniające źródło światła. Takie żarówki często znajdują zastosowanie w obiektach publicznych, jak sklepy czy miejsca rozrywki, gdzie ich design dodaje atrakcyjności wnętrzu.

Istotnym atutem żarówek vintage jest też to, że nie ma konieczności stosowania klosza, a nawet wskazane jest, aby żarówka retro wisiała tylko na kablu. Jest wówczas lepiej widoczna, a przecież o to właśnie chodzi.

Planując zakup żarówek retro, warto zdecydować się na żarówki LED. Ich żarniki również mają efektowny kształt, a niska moc poboru prądu nie poskutkuje wysokimi rachunkami za energię. Dostępne są też modele nadające się do instalacji ze ściemniaczem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl