Kategorie blog
Okazje cenowe
Zestaw 2 lamp ogrodowych Led solarnych TURIN 479-04
Zestaw 2 lamp ogrodowych Led solarnych TURIN 479-04

49,90 zł

Cena regularna: 69,90 zł

szt.
Oświetlenie uliczne i parkowe
Oświetlenie uliczne i parkowe

Oświetlenie uliczne i parkowe LED oświetla ciągi komunikacyjne, aleje, deptaki, parki, parkingi, skwery oraz dzielnice mieszkaniowe. Charakteryzują się wodoszczelnością IP65 oraz posiadają odporność na różnice temperatur.

Lampy uliczne służą efektownemu oświetleniu przestrzeni w miastach, które mają charakter reprezentacyjny, a często również służą mieszkańcom do rekreacji. Zastosowany mechanizm oświetlenia ogranicza do minimum zjawisko olśnienia. Proekologiczne Diody LED pozbawione emisji promieni UV i podczerwieni zużywają dodatkowo znacznie mniej energii. Oprawy wykonane są najczęściej z aluminium, które może zostać powtórnie przetworzone po zużyciu.

W coraz większym stopniu dostrzega się korzyści wynikające ze stosowania technologii oświetlenia LED, co w przypadku oświetlania ulic, dróg, placów, rynków miast generuje duże oszczędności. Lampy przystosowane są do pracy w różnych warunkach pogodowych i świetnie sprawdzają się do wielu zastosowań na zewnątrz. 

 

Dobrze oświetlona przestrzeń miejska

Trudno jest to sobie wyobrazić, ale jeszcze niedawno przestrzeń publiczną po zmroku spowijały zupełne ciemności. Dopiero wraz z rozwojem technologii na ulicach miast pojawiły się pierwsze latarnie. Początkowo były zasilane lampami naftowymi, a dopiero wraz z rozwojem energii elektrycznej lampami sodowymi, rtęciowymi czy wyładowczymi. To sprawiło, że miasta ożyły po zmroku i stały się bardziej bezpieczne.

Dziś technologia pozwala na bardzo skuteczne rozświetlenie przestrzeni publicznej, a światło wykorzystuje się nie tylko do tego celu, ale też do podkreślenia walorów wizualnych elementów architektury czy całych obszarów miast.

Oświetlenie elewacji budynków

Na to, jak odbierana jest przestrzeń miejska, wpływa wiele czynników. I właśnie światło włączone po zachodzie słońca ma na to niebagatelny wpływ. Odpowiednio zastosowanym światłem można nie tylko zwiększyć walory architektoniczne brył budynków czy innych konstrukcji, ale nawet je wykreować. Nierzadko jest tak, że budynek oświetlony nocą wygląda lepiej niż za dnia. W tym mogą pomóc nie tylko dekoracje świetlne bezpośrednio mocowane do elewacji, ale również projektory do iluminacji.

Jednakże oświetlenie budynków nie jest tak proste, jak się wydaje. Jest to niemalże sztuką, a światłem trzeba umieć malować, jak to się czyni choćby farbą. Prawidłowe zastosowanie oświetlenia budynków pozwoli wydobyć z nich to, co najlepsze, a jednocześnie nie zaburzy proporcji bryły czy hierarchii ważności budynków na danym obszarze. Prawidłowo oświetlonymi obiektami można wywołać pożądany nastrój, a to ma wpływ na to, jak mieszkańcy i turyści odbierają miasto.

 

Nowoczesne oświetlenie miejskie - praktyczne, oszczędne i ekologiczne

Nowoczesne technologie oświetleniowe idą w sukurs władzom miast i innych terenów. Mowa tu zwłaszcza o diodach LED, których zastosowanie pozwala na znaczne oszczędności, a to przekłada się na wpływ na środowisko. Do tego dochodzą niewielkie gabaryty lamp z diodami LED oraz ich długa żywotność, która sięga nawet 10 lat. W efekcie lampy ledowe są o wiele bardziej praktyczne niż lampy sodowe, halogeny czy lampy wyładowcze.

Innym ważnym aspektem przy projektowaniu oświetlenia budynków jest odpowiednie natężenie światła. Sztuczne oświetlenie musi nie tylko pasować do danego obiektu, ale jednocześnie nie może przytłaczać samego budynku. Trzeba pamiętać, że sztuczne światło mimo wszystko nie jest obojętne dla ludzkiego oka, szczególnie w porach nocnych, gdy zegar biologiczny domaga się jego wyłączenia. Zbyt duże zanieczyszczenie światłem ma negatywny wpływ nie tylko na człowieka, ale też na przyrodę. Ważny jest więc umiar i dobry projekt, aby uzyskać efekt zamierzony, a nie odwrotny od zamierzonego.

 

Pojęcie inteligentnego miasta staje się coraz bardziej powszechnie. Infrastruktura miejska wielu miast staje się coraz bardziej praktyczna, a przy tym interaktywna, i tym samym jest bardziej użyteczna dla wszystkich, którzy poruszają się w przestrzeni miejskiej. Na inteligentne miasto składa się wiele elementów, które mogą być do niego zaliczone. Jednym z nich jest oświetlenie miejskie.

 

Oświetlenie miejskie to pojęcie bardzo szerokie. Zalicza się do niego nie tylko latarnie, ale też wszelkie inne punkty świetlne, w tym oświetlenie budynków, podświetlenia fontann czy inne mniejsze źródła światła. Sztuczne światło w mieście jest niezbędne, a funkcji, jakie spełnia, jest sporo.

 


Oświetlenie miejskie to nie tylko widoczność po zmroku

Podstawowym zdaniem oświetlenia miejskiego jest zapewnić wystarczającą ilość światła po zapadnięciu zmroku. Dzięki temu można się po mieście po prostu poruszać, a dodatkowo zwiększa się poziom bezpieczeństwa i samo jego poczucie. Bez sztucznego światła miasta zamierałyby wraz z zachodem słońca.

 

Jednakże oświetlenie uliczne spełnia też inną funkcję, choć niejako wynika ona z wymienionej wyżej. Oświetlone miasto to miasto, w którym ludzie nie zamykają się w domach po zmroku i wychodzą między innymi doświadczać miasta nocą. To szczególnie ważne w przypadku miast żyjących z turystyki. Stosując dobrze dobrane oświetlenie można dodatkowo podkreślić walory turystyczne danego miejsca, najpiękniejszych miejsc czy budynków.

Nowoczesne oświetlenie LED to nowa jakość światła

 Lampy LED systematycznie wypierają starsze typy oświetlenia jak sodowe czy rtęciowe. Największym argumentem przemawiającym za zastosowaniem LED-ów jest oszczędność. W przypadku oświetlenia miejskiego może to oznaczać obniżkę kosztów eksploatacji nawet o połowę. Dodatkowo dochodzą do tego mniejsze gabaryty opraw, a co za tym idzie możliwość zastosowania mniejszych lamp.

Innym ważnym elementem oświetlenia jest system zarządzania. Stosując odpowiednie oprogramowanie można perfekcyjne dostosować światło, jego ilość i natężenie, do potrzeb. Sterowanie oświetleniem ulicznym może obecnie odbywać się całkowicie automatycznie.

Piękne i ekologiczne oświetlenie uliczne

Odpowiednio dobrane i zainstalowane oświetlenie uliczne LED jest w stanie nadać przestrzeni miejskiej całkiem nowego wyrazu i uczynić ją bardziej atrakcyjną. Przy okazji miasto oświetlone inteligentnym system oświetlenia z użyciem LED-ów jest bardziej ekologiczne. Nie bez znaczenia jest to, że diody LED emitują światło o lepszej dla ludzkiego oka barwie niż inne dotychczas stosowane rodzaje świetlówek.

 

W naszym asortymencie znajdują się lampy uliczne i parkowe. Istotną zaletą jest możliwość regulacji kąta rozsyłu światła, co jest bardzo ważną kwestią przy montażu lamp wzdłuż dróg szybkiego ruchu, autostrad i innych miejsc gdzie oświetlenie odgrywa kluczową rolę, wpływając na bezpieczeństwo.

Rozwój technologiczny, który galopuje w bardzo szybkim tempie, ma swoje odzwierciedlenie w wielu dziedzinach. Dzięki niemu człowiek korzysta na wiele sposobów. Jednym z aspektów, który również przechodzi dynamiczną metamorfozę jest oświetlenie. Dzięki nowoczesnym technologiom oświetleniowym można nie tylko bardziej efektywnie oświetlić wnętrza mieszkalne czy użytkowe, ale także przestrzeń na zewnątrz - ulice, chodniki, parki, place i wiele innych.

Przestrzeń miejska wymaga dobrego oświetlenia. Dobrze oświetlone ulice i chodniki pozwalają nie tylko poruszać się po nich po zmroku, ale też wpływają na komfort ludzi, bezpieczeństwo ich samych, ich własności oraz obiektów użytku publicznego. Producenci oświetlenia oferują również i w tym zakresie praktyczne rozwiązania, a wszystko sprowadza się do ich użycia i prawidłowego wykorzystania.

 

Więcej oświetlenia a koszty mniejsze

Nowoczesne technologie, w szczególności oświetlenie LED, pozwalają na to, aby lepiej oświetlić przestrzeń miejską, a przy tym ponosić mniejsze koszty. Szacuje się, że wymiana tradycyjnych żarówek na diody LED zmniejsza koszt za energię elektryczną o 70%. Do tego dochodzi możliwość zastosowania oświetlenia solarnego. Warunkiem jest odpowiednie zaplanowanie systemu oświetlenia.

 

Główne korzyści lamp ulicznych LED

  • wysoka energooszczędność w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła,
  • przyjemna, neutralna lub ciepła barwa światła,
  • wysokie odwzorowanie barw CRI,
  • elegancki, estetyczny wygląd,
  • duża uniwersalność w stosowaniu: place, parkingi, ulice, drogi, rynki miast, parki, aleje, chodniki, osiedla itp.

 

 

Oferta w zakresie lamp ulicznych

W internecie można znaleźć szereg zaawansowanych technologicznie ulicznych opraw oświetleniowych do różnych zastosowań. Dużym atutem oferowanych lamp ulicznych jest możliwość regulacji kąta rozsyłu światła, co jest bardzo pożądaną możliwością przy montażu lamp wzdłuż dróg szybkiego ruchu, autostrad i innych miejsc gdzie oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę, poprawiając bezpieczeństwo. W ofercie sklepów można znaleźć skuteczne i oszczędne lampy LED Company, Elgo i inne. 

Lampy parkowe LED

Eleganckie, nowoczesne lampy parkowe dedykowane są do oświetlenia deptaków, uliczek spacerowych, zielonych skwerów, ścieżek pieszych czy rowerowych. Nowoczesne formy wpływają na zwiększenie estetyki oświetleniowej miasta, a unikalna konstrukcja lamp ogranicza występowanie zjawiska zanieczyszczenia sztucznym światłem. Oprawy parkowe z odpowiednio dobranymi słupami oświetleniowymi tworzą konstrukcję, którą można dopasować do wybranego stylu aranżacji miejskiej przestrzeni.

 

Rola oświetlenia miejskiego zmieniała się na przestrzeni dziejów. Kiedyś, gdy technika była daleko mniej rozwinięta, głównym zadaniem lamp ulicznych było rozświetlać przestrzeń miejską. Zapewniały one lepszą widoczność po zmroku, wpływając tym samym nie tylko na to, aby można było poruszać się po mieście nocą, ale też dawały poczucie bezpieczeństwa.

Obecnie oświetlenie uliczne pełni już nie tylko funkcję typowo użytkową, choć ta wciąż jest podstawowym zadaniem. Dzięki rozwojowi techniki, latarnie miejskie są dużo bardziej efektywne a przy tym energooszczędne. Drugą bardzo ważną funkcją latarni jest funkcja dekoracyjna. Duży asortyment lamp zewnętrznych i opraw oświetleniowych dostępnych na rynku wpływa na to, jak odbierana jest przez ludzi przestrzeń miejska. Ozdobą może być lampa uliczna sama w sobie jak i strumień światła.

 

Lampy uliczne zgodne z najnowszymi trendami

Nieustannie zmienia się nie tylko technologia oświetleniowa, ale też zmianom ulegają trendy rynkowe. Ważne jest, aby producenci i dystrybutorzy oświetlenia zewnętrznego dostrzegali je i oferowali produkty oświetleniowe idące w parze z tym, czego oczekują klienci, czyli samorządy, firmy czy organizacje, którym podlega przestrzeń publiczna. Ta z kolei jest bardzo różnorodna i ważne jest, aby w ofercie dystrybutorów oświetlenia ulicznego znalazły się zarówno klasyczne lampy uliczne, jak i nowoczesne latarnie. Oświetlenie miejskie tylko wtedy spełnia swoją funkcję, gdy jest dobrane stylistycznie do otoczenia i daje odpowiedni strumień światła. To wymaga od sklepów z oświetleniem nieustannego modyfikowania i dostosowywania oferty do wymagań rynku.

 

Klasyczne latarnie miejskie

Latarnie miejskie w stylu klasycznym są wzorowane na dawnych latarniach stosowanych w czasach, gdy oświetlenie uliczne dopiero się pojawiało w przestrzeni miejskiej. Zazwyczaj są to czarne lub w innym ciemnym kolorze latarnie stylizowane na wykonywane ze stali lub żeliwa, do tego bogato zdobione z pięknym kloszem. Dziś takie klasyczne latarnie uliczne można również nabyć, choć oczywiście wykonane są z nowoczesnych materiałów i do tego zaopatrzone w nowoczesne źródła światła. Taki rodzaj latarni miejskich przyciąga wzrok przechodniów i współgra z zabytkowym otoczeniem. Polecane są szczególnie do zainstalowania na rynkach miejskich, brukowanych uliczkach i placach, w pobliżu kościołów czy innych wiekowych budynków.

 

Nowoczesne latarnie uliczne

Poza starówkami miejskimi panuje trend na latarnie w stylu nowoczesnym, wręcz minimalistycznym. W znacznej mierze jest to zasługa tego, że oprawy z oświetleniem ledowym nie wymagają masywnych słupów. Te zaś są produkowane w szerokiej gamie kształtów i kolorów. Na jednym słupie można bez problemu zamieścić kilka opraw na wielu ramionach. Lampy uliczne o nowoczesnym designie są uniwersalne i pasują do większości przestrzeni miejskich. To, że są minimalistyczne, nie oznacza, że nie będą wyglądać estetycznie. Wręcz przeciwnie, również stanowią o tym, jakie wrażenie wywiera przestrzeń miejska, szczególnie po zmroku, gdy rozświetlają się one światłem.

 

Iluminacje budynków a oświetlenie szlaków komunikacyjnych

Oświetlenie ulic, projektowane głównie z myślą spełnienia wymagań niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu ulicznym, jest zazwyczaj niewystarczające dla właściwej ekspozycji najbliższego otoczenia, jak i budynków. Istnieje więc konieczność stosowania dodatkowych, indywidualnie dobranych rozwiązań świetlnych, które staną się istotnym elementem w budowaniu atrakcyjnego wizerunku miasta nocą.

Czasem oświetlenie drogi wykorzystywane jest właśnie jako integralny element planowanej iluminacji danego budynku. Oświetlenie ciągu komunikacyjnego stanowi wówczas wstępne rozjaśnienie i podkreślenie konturów bryły budynku. Następnie budynek uzupełniany jest iluminacją, która uwypukla konkretne detale architektoniczne, na przykład dekoracyjną sztukaterię.

Oświetlenie uliczne bierzemy pod uwagę tylko wówczas, gdy odpowiednio doświetla elewację, czyli dość intensywnie i najlepiej całościowo. Połączenie tych obu źródeł światła może zredukować liczbę opraw oświetleniowych niezbędnych do osiągnięcia satysfakcjonującego, atrakcyjnego efektu końcowego. Dzięki temu można ograniczyć także koszty eksploatacji.

 

W zależności od tego, jaki rodzaj opraw oświetleniowych zostanie zastosowany w przypadku ciągu komunikacyjnego oraz jaki będzie ich rozkład, pobliski budynek możemy oświetlić na przykład w sposób zalewowy, w całości. W tym przypadku oświetleniem bazowym są lampy stylizowane, najczęściej spotykane przy deptakach, które emitują strumień światła na górną jak i dolną część budynku.

Efekt atrakcyjnego oświetlenia budynków zlokalizowanych przy ciągach komunikacyjnych to wypadkowa wielu godzin planowania i właściwych wyborów, które są dokonywane we wszystkich etapach realizacji takiej inwestycji.

 

Zdalne sterowanie oświetleniem przez chmurę

Innowacyjne systemy oświetleniowe to nie tylko mniejsze koszty przy większej wydajności, ale też możliwość wykorzystania sieci internetowej do zarządzania oświetleniem. Systemem oświetlenia na określonym obszarze można sterować nie tylko przez komputer, ale nawet ze smartfona. Jest to możliwe dzięki systemom sterowania umieszczonym w tzw. chmurze, a do niej dostęp możliwy jest wszędzie tam, gdzie jest dostęp do internetu.

W ten sposób, mając dostęp do pulpitu sterowniczego, można sterować oświetleniem, jego czasem działania czy sposobem rozświetlania przestrzeni, optymalizując sposób działania i dostosowując do aktualnych potrzeb. Za jego pomocą możliwe jest także monitorowanie prawidłowości działania i lokalizowanie usterek.

Atrakcyjne przestrzenie miejskie dzięki nowoczesnemu oświetleniu

Dobrze oświetlone przestrzenie są przyjazne dla mieszkańców i dla turystów. Mało tego, efektowne światło dodaje im atrakcyjności i samo w sobie może być ciekawe do oglądania. Nie bez znaczenia jest też aspekt bezpieczeństwa osób poruszających się ulicami czy oraz mniejszy wandalizm.

Warunkiem, aby tak było, jest odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie systemów oświetlenia. Lampy miejskie muszą być wykonane z materiałów odpornych na zniszczenie, a jednocześnie bezpiecznych dla osób przebywających w pobliżu. Do celów zewnętrznych zalecane jest stosowanie białego światło, które dobrze oddaje barwy otoczenia. Wreszcie, ważne jest, aby oświetlenie współgrało z otoczeniem i pasowało stylistycznie do sąsiadującej z nim architektury. Nie bez znaczenia jest też aspekt ekologiczny i stosowanie urządzeń oraz materiałów przyjaznych środowisku naturalnemu.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 22 375 96 72
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium